· Ілля Добрий · Довідник · 2 хв. читати
Методи досліджень фізичної та суспільної географії України
Географічні дослідження використовують різноманітні методи для вивчення природних і суспільних явищ. У фізичній і суспільній географії застосовуються як загальнонаукові (спостереження, порівняння, аналіз, моделювання), так і спеціальні методи (картографічний, експедиційний, аерокосмічний).
Основні методи географічних досліджень
Описовий метод - найдавніший метод географії, який залишається одним з основних. Він передбачає характеристику географічного положення об’єкта, його меж і зв’язків з іншими об’єктами, чинників формування, аналіз структури, якостей та змін у часі. Цей метод дозволяє зібрати інформацію про географічні об’єкти, процеси та явища, виявити їхні ознаки.
Картографічний метод - визначення за допомогою різних карт місцезнаходження, висоти й розмірів форм земної поверхні, опис різних явищ. Карта є “мовою” географії та особливим джерелом географічних знань. Цей метод дає змогу картографувати складники об’єктів вивчення та допомагає визначити особливості структури та територіальної диференціації.
Порівняльно-географічний метод - зіставлення географічних об’єктів із метою виявлення їхніх спільних і відмінних рис. Цей метод допомагає виявити риси схожості та відмінності результатів, отриманих під час спостереження. Порівнюючи зазвичай виконують дві операції: виявлення загальних рис та пошук відмінностей.
Аерокосмічний метод - проведення спостережень, зйомок із літаків, супутників, космічних станцій.
Математичний метод - використання кількісних показників для вимірювання відстаней між об’єктами, визначення їх точного розміщення на карті, вимірювання та порівняння показників погоди тощо.
Метод географічного моделювання - побудова й використання в дослідженні спрощених аналогів (моделей) географічних об’єктів, які є їхніми замінниками.
Геоінформаційний метод - використання сучасних комп’ютерних технологій для створення та аналізу географічних даних.
Усі методи досліджень тісно пов’язані між собою та взаємодоповнюють один одного.
Коментарі
Залишити відповідь:
Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься