· ГДЗ · 4 хв. читати
Підіб’ємо підсумки з теми "Різноманітність тварин" - Балан
І. Проводжу дослідження природи
1. Учні й учениці досліджували роль двостулкових молюсків у екосистемі моря. Взяли два акваріуми, набрали в кожен однакову кількість морської води. Акваріум № 1 залишили лише з водою. В акваріум № 2 помістили кілька десятків устриць. Щодня проводили спостереження і фіксували зміни кольору/прозорості води. На 10-й день зробили фото.
Виберіть гіпотезу (або гіпотези), яку учні й учениці можуть перевірити цим дослідженням (оберіть одну або декілька відповідей).
Б. Морська вода очиститься за допомогою устриць, що є фільтраторами. Устриці відомі як природні фільтратори, і їхня здатність очищати воду може бути перевірена шляхом спостереження за змінами прозорості води в акваріумі з устрицями порівняно з акваріумом без них.
2. Група учнів готує довготривалий науково-дослідницький проект «Роль дощових червів у процесах ґрунтоутворення». Установіть правильну послідовність дій учнів.
- Г. Постановка проблеми. Спочатку потрібно визначити проблему, яку будуть досліджувати.
- Б. Збір інформації про ґрунтоутворення. Учні мають зібрати теоретичні дані про процеси ґрунтоутворення та роль дощових червів у цьому процесі.
- Д. Вибір обладнання та створення умов для проведення експерименту. Після збору інформації необхідно обрати відповідне обладнання для дослідження.
- Ж. Створення середовища для життя червів у прозорій ємності. Учні повинні підготувати умови для спостережень, створивши середовище для життя червів.
- В. Забір ґрунту, опалого листя, піску та червів. Після підготовки середовища потрібно зібрати матеріали для експерименту.
- Є. Ведення спостережень за процесами життєдіяльності червів. Учні проводять спостереження за поведінкою червів і змінами в ґрунті.
- А. Узагальнення результатів дослідження. Після завершення спостережень необхідно проаналізувати та узагальнити результати.
- Е. Презентація результатів проекту. Останній етап — представлення отриманих результатів наукового проекту.
II. Опрацьовую та використовую інформацію
1. Заповніть таблицю.
Назва тварини | Відділи тіла | Кількість ходильних кінцівок | Наявність вусиків | Наявність крил |
---|---|---|---|---|
Коник | Голова, груди, черевце | 6 | Є | Є |
Краб | Головогруди, черевце | 10 | Є | Немає |
Павук | Головогруди, черевце | 8 | Немає | Немає |
2. Розгляньте цикл розвитку ехінокока. Виберіть твердження, яке НЕ відповідає профілактиці зараження цим паразитом.
Г. Людина інвазується, вживаючи в їжу м’ясо хворих овець, корів, кіз.
Це твердження є неправильним, оскільки ехінококоз передається через контакт із яйцями паразита (наприклад, через брудні руки або контакт з інвазованими тваринами), а не через споживання м’яса хворих тварин.
III. Усвідомлюю закономірності природи
1. Утворіть пари між зображенням безхребетної тварини та її значенням у житті людини.
- Зображення 1 (слимак) – Д. Шкодить на присадибних ділянках і городах.
- Зображення 2 (корал) – Г. Використовують для виготовлення прикрас.
- Зображення 3 (п’явка) – А. Використовують здавна в медицині.
- Зображення 4 (шовковичний шовкопряд) – В. Використовують для виробництва шовку.
2. Розгляньте малюнки комах. Виберіть твердження, які характерні для комахи 1 та для комахи 2.
Комаха 1 (вовчок):
- В Живе в ґрунті.
- Д Їсть підземні частини овочевих культур у ґрунті.
- Є Має риючі кінцівки.
- З Має гризучий ротовий апарат.
Комаха 2 (бджола):
- А Живе в наземно-повітряному середовищі.
- Г Запилює квіти.
- Е У циклі розвитку присутня стадія лялечки.
- Ж Має збиральні кінцівки.
- І Живиться нектаром.
Компетентнісно орієнтоване завдання
Учителька запропонувала учням і ученицям провести дослідження домашніх колекцій мушель молюсків. Світлана, Яна й Таня об’єднали свої мушлі, що збереглися в них від різних поїздок, а Янин тато, який має акваріум, зробив світлину з мушлями на піску так, ніби це - морське узбережжя.
1. Оцініть правильність наведених тверджень про світлину. Оберіть Так або Ні.
- На світлині, що зображає морське узбережжя, є об’єкти, яких там НЕ МАЄ бути — Так. Світлина створена штучно, і мушлі могли бути зібрані з різних місць, тому деякі з них можуть не належати до типових мешканців морського узбережжя.
- На світлині є мушлі як двостулкових, так і черевоногих молюсків — Так. На світлині видно мушлі як двостулкових молюсків (наприклад, плоскі мушлі з двома стулками), так і черевоногих (спірально закручені мушлі).
- На світлині серед мушель черевоногих є такі, що закручені ліворуч, і ті, що закручені праворуч — Так. На світлині можна побачити мушлі черевоногих молюсків із різними напрямками закручування спіралі.
- Серед морських мушель є такі, хазяї яких жили у припливно-відпливній зоні — Так. Деякі з представлених мушель можуть належати молюскам, які жили в припливно-відпливній зоні.
- За ознаками мушель можна визначити, якого кольору був ґрунт ділянок морського дна — Ні. Колір ґрунту морського дна не завжди можна визначити за кольором мушель, оскільки на їх забарвлення впливають інші фактори.
2. Які з тверджень про експеримент правильні? (Оберіть одну або декілька правильних відповідей.)
А. Стеарин плавили на водяній бані (мал. Б) тому, що він міг загорітися — Так. Стеарин є легкозаймистою речовиною, тому його плавлять на водяній бані для запобігання займання.
Б. Речовина, яку взяли в досліді (мал. Г), - оцет: Так
В. Банку (мал. Г) щільно закрили кришкою, щоб підтримувати сталі умови в банці — Так. Кришка забезпечує сталі умови всередині банки, що важливо для проведення експерименту.
3. Учениці висловили свої припущення щодо особливостей певних мушель.
- Світлана: «Мушлі з довгими відростками належали молюскам, що мали захищатися від хижаків». Правильно. Довгі відростки на мушлях можуть слугувати захистом від хижаків, оскільки вони ускладнюють захоплення молюска хижаком.
- Таня: «У морських молюсків мушлі мають більш товсті стінки порівняно з прісноводними». Правильно. Морські молюски часто мають товстіші мушлі, оскільки вони живуть у більш агресивному середовищі з сильнішими течіями та більшими хижаками.
- Яна: «Мушлі будь-якого з молюсків нашої колекції можна розчинити в кислоті». Правильно. Мушлі молюсків складаються переважно з кальцій карбонату, який розчиняється в кислотах (наприклад, у розчині оцтової або соляної кислоти).
Усі мають рацію.