· ГДЗ · 2 хв. читати
§7. Агрегатні стани речовини. Броунівський рух. Дифузія. Осмос - Максимович
Поміркуйте і дайте відповідь
- 1 (розплавлене залізо) - Б зберігає об’єм, легко змінює форму
- 2 (пара заліза) - В не має власної форми та сталого об’єму, заповнює весь наданий об’єм
- 3 (залізо у твердому стані) - А має власну форму, зберігає об’єм
Поміркуйте і дайте відповідь
У якій посудині (мал. 7.5) температура води вища?
В тій, що справа.
Поміркуйте і дайте відповідь
1. Чому ложка дьогтю псує бочку меду?
Ложка дьогтю псує бочку меду через явище дифузії. Коли ложку дьогтю додають до бочки меду, молекули дьогтю починають проникати між молекулами меду і поширюватися по всьому об’єму. Хоча кількість дьогтю набагато менша за кількість меду, його молекули поступово розподіляються по всій бочці, змінюючи смак і запах меду. Цей процес відбувається завдяки хаотичному руху молекул обох речовин, що призводить до їх перемішування.
2. Відчувши небезпеку, кальмар виділяє зі свого організму чорнильний пігмент. Як це йому допомагає дезорієнтувати нападника-хижака?
Коли кальмар виділяє чорнильний пігмент, дифузія допомагає цьому пігменту швидко поширитися у воді, створюючи хмару, яка дезорієнтує хижака. Завдяки дифузії, чорнило розсіюється у воді, утворюючи ефективну візуальну перешкоду. Це дає кальмару час для швидкої втечі й сховатися від небезпеки.
Перевірте себе
1. Чому броунівський рух відбувається в газоподібному і рідкому середовищах, але не спостерігається у вакуумі?
У газах і рідинах молекули перебувають у постійному хаотичному русі та взаємодіють між собою, стикаючись одна з одною. Ці молекули постійно бомбардують більші частинки (наприклад, частинки пилку), спричиняючи їх хаотичний рух. У вакуумі відсутні молекули середовища, тому немає чому взаємодіяти з частинками і спричиняти їх рух
2. Чи відбуватиметься броунівський рух частинок квіткового пилку в краплі води, що замерзла? Чому?
Броунівський рух не відбуватиметься в замерзлій краплі води, оскільки у твердому стані молекули води фіксовані в кристалічній решітці й не можуть вільно рухатися. Без руху молекул середовища немає зіткнень, які викликають броунівський рух частинок пилку.
3. Чому рибку, яку купили у зоомагазині, не можна довго перевозити у зав’язаному поліетиленовому пакеті з невеликою кількістю води?
Риби дихають розчиненим у воді киснем. У закритому пакеті кисень швидко вичерпується, а вуглекислий газ накопичується. Без постійного надходження свіжого кисню риба може задихнутися.
4. Чому в салаті, де є картопля і буряк, картопля набуває червоного кольору?
Дифузія - це процес взаємного проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами іншої речовини. Пігменти буряка проникають у картоплю через процес дифузії.