· ГДЗ · 3 хв. читати
§49. Тектонічна будова Євразії- Бойко
Які сейсмічні пояси утворилися в межах Євразії та її околиць?
У межах Євразії та її околиць утворилися два основні сейсмічні пояси:
- Середземноморський сейсмічний пояс, який проходить через Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс.
- Тихоокеанський сейсмічний пояс, що пов’язаний із Тихоокеанським «вогняним кільцем» і охоплює східне узбережжя материка.
ПРАЦЮЄМО З КАРТОЮ
1. Назвіть давні й молоді за віком платформи, що лежать в основі Євразії.
Давні платформи: Східноєвропейська, Сибірська, Китайсько-Корейська, Аравійська, Індостанська
Молоді платформи: Західносибірська, Туранська.
2. Які щити виникли на Східноєвропейській платформі?
На Східноєвропейській платформі виникли Балтійський і Український щити.
3. Де сформувалися області кайнозойської складчастості?
Області кайнозойської складчастості сформувалися в Альпійсько-Гімалайському складчастому поясі (гори Альпи, Карпати, Кавказ, Гімалаї) та Тихоокеанському складчастому поясі (гори Камчатки, Японські острови).
4. У яких районах Євразії пролягли сейсмічні пояси?
Сейсмічні пояси пролягли в районах Альпійсько-Гімалайського складчастого поясу (Середземноморсько-Азіатський сейсмічний пояс) і Тихоокеанського складчастого поясу (Тихоокеанський сейсмічний пояс).
ДОСЛІДЖУЄМО
Дослідіть, які платформи лежать в основі Євразії. Яка тематична карта знадобиться вам для дослідження? Поміркуйте, чому в основі материка — кілька платформ.
Східноєвропейська, Сибірська платформи, Китайсько-Корейська, Індостанська.
Для дослідження знадобиться тектонічна карта Євразії, яка показує розташування платформ і складчастих поясів.
В основі Євразії кілька платформ через її складну геологічну історію розвитку. Материк сформувався шляхом злиття частин різних літосферних плит (Євразійської, Індо-Австралійської тощо), що включали як давні стабільні платформи, так і молодші ділянки земної кори.
МОДЕЛЮЄМО
Змоделюйте рельєф Євразії за тектонічною картою. Для цього «пройдіть» по 60-й паралелі пн. ш. із заходу на схід і запишіть в один ряд основні тектонічні структури (складчастості і платформи). За фізичною картою встановіть, які форми (гори або рівнини) відповідають їм у рельєфі. Оформіть модель у відповідних кольорах карт.
Тектонічні структури та відповідні форми рельєфу:
- Каледонська складчастість — Скандинавські гори.
- Східноєвропейська платформа — Східноєвропейська рівнина.
- Герцинської складчастості — Уральські гори (між Східноєвропейською і Західносибірською рівнинами).
- Західносибірська платформа — Західносибірська рівнина.
- Сибірська платформа — Середньосибірське плоскогір’я.
- Кайнозойська складчастість — Гори Камчатки.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Гори в Євразії виникли не на її окраїнах уздовж узбережжя, як в Австралії, Північній Америці і Південній Америці, а у внутрішніх і південних частинах материка. Поясніть, чому утворилися складчасті пояси?
Складчасті пояси в Євразії утворилися через зіткнення літосферних плит, що супроводжувалося активними горотворчими процесами. Основною причиною їх формування є складна геологічна історія материка, яка включала рух і взаємодію різних літосферних плит:
Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс виник на місці давнього океану Тетіс. У мезозої та кайнозої відбулося його поступове закриття через зближення Африки, Аравії та Індостану з Євразією. Це спричинило інтенсивні складчасті деформації та формування гірських систем, таких як Альпи, Карпати, Кавказ, Гімалаї.
Таким чином, складчасті пояси сформувалися у внутрішніх і південних частинах Євразії через активні тектонічні процеси на межах плит. Залишками океану Тетіс є сучасні моря: Середземне, Чорне, Азовське та Каспійське.
2. Пригадайте, як діють на земну поверхню внутрішні і зовнішні сили Землі. Поміркуйте, що відбуватиметься, якщо земна кора в горах не буде підніматися.
Внутрішні сили Землі (тектонічні рухи, вулканізм) формують гори та інші великі форми рельєфу. Зовнішні сили (ерозія, вивітрювання) руйнують ці форми, вирівнюючи поверхню. Якщо земна кора в горах перестане підніматися, зовнішні сили поступово зрівняють гори з рівнинами через руйнування їхніх вершин та схилів, і рельєф стане менш виразним.