· ГДЗ · 5 хв. читати

§29. Системи органів тварин. Транспортна, дихальна і травна системи органів - Задорожний

БІОЛОГІЧНИЙ ДЕТЕКТИВ

Багатоклітинні організми мають значно більші розміри, ніж одноклітинні. Тому для них важливою проблемою є перенесення речовин між частинами тіла (наприклад, поживних речовин або продуктів обміну). У більшості тварин цим займається кровоносна система. Але планарія (представник плоских червів) кровоносної системи не має. Яким чином їй вдається розподіляти поживні речовини по всьому організму?

У планарії поживні речовини розподіляються завдяки сильно розгалуженій травній системі. Оскільки планарія має пласку форму тіла і відносно невеликі розміри, розгалужена травна система здатна доставляти поживні речовини безпосередньо до всіх частин тіла без необхідності окремої кровоносної системи.

ТРЕНУЙСЯ ДУМАТИ

Голотурії, або морські огірки (розглянь фото за QR-кодом), живуть у морях й океанах. Для дихання їм потрібен кисень, який вони отримують з води за допомогою спеціальних органів дихання. Але це не зябра, які мають більшість інших одних тварин. Голотурії дихають легенями, хоч і дуже дивними. Ці водні легені відкриваються в клоаку. Тобто, морські огірки дихають задом! Але чому вчені вважають ці структури легенями, а не зябрами?

Вчені вважають ці структури легенями, тому що водяні легені голотурій мають велику площу поверхні, обплетену капілярами, і забезпечують газообмін через всмоктування кисню з води, подібно до того, як легені наземних тварин поглинають кисень з повітря.

У таблиці показано довжини тіл і кишківників деяких ссавців. Визнач, у скільки разів довжина кишківника кожної тварини більша за довжину тіла. Як пов’язані відмінності відносної довжини кишківника із живленням тварин?

ТваринаДовжина тіла (см)Довжина кишківника (см)Відношення довжини кишківника до довжини тіла
Кролик5555010
Рись903153.5
Вовк1205404.5
Корова260520020

Травоїдні тварини, такі як кролик і корова, мають значно довший кишківник відносно довжини тіла, оскільки їхня їжа (рослини) важче перетравлюється і вимагає більше часу для ферментації та всмоктування поживних речовин. Хижаки, такі як рись і вовк, мають коротший кишківник, оскільки м’ясо легше засвоюється і не потребує тривалого перетравлення.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Наведи приклади систем органів у тварин. Поясни їх функції.

  • Травна система: Забезпечує захоплення їжі, її механічне та хімічне подрібнення, всмоктування продуктів травлення та виведення неперетравлених решток.
  • Дихальна система: Забезпечує надходження в організм кисню з навколишнього середовища та виведення вуглекислого газу та продуктів обміну речовин.
  • Кровоносна система: Відповідає за транспорт поживних речовин, кисню, відходів метаболізму та гормонів між клітинами організму.

2. Склади переліки тварин (по 2-3 види), які використовують різні структури для газообміну: поверхню тіла, зябра, легені, трахеї.

  • Поверхня тіла: дощовий черв’як, планарія.
  • Зябра: Риби (наприклад, щука, карась), ракоподібні (наприклад, креветки, лобстер)
  • Легені: Ссавці (наприклад, кіт, корова), птахи (наприклад, горобець, орел)
  • Трахеї: Комахи (наприклад, бабка, жук), павуки (наприклад, тарантул, кліщ)

3. Уклади схему органів травної системи ссавців. Які з органів є частинами травного каналу, а які — травними залозами?

схема органів травної системи ссавців
  • Травний канал: ротова порожнина → глотка → стравохід → шлунок → кишківник (тонка кишка, товста кишка, пряма кишка. Може мати вирости — сліпа кишка (апендикс) у хребетних)
  • Травні залози: печінка, підшлункова залоза.

4. Характерною рисою птахів є шлунок, який складається з двох відділів — м’язового та залозистого. З чим це може бути пов’язано?

Шлунок у птахів складається з двох частин: залозистого й м’язового. Залозистий шлунок забезпечує хімічне травлення їжі за допомогою ферментів, які виділяються в його товщі. М’язовий шлунок, вистелений твердою оболонкою, разом із камінцями, які птахи проковтують, перетирає та подрібнює їжу, що забезпечує її механічне травлення.

5. У чому переваги й недоліки кожного типу кровоносних систем: замкненої та незамкненої?

Замкнена кровоносна система:

  • Переваги: Кров завжди рухається всередині кровоносних судин, що забезпечує ефективніше перенесення поживних речовин і кисню до клітин організму. Ця система дозволяє підтримувати високий тиск крові, що сприяє швидшому кровообігу.
  • Недоліки: Ця система потребує більше енергії на підтримку тиску крові та має складнішу будову. Крім того, у разі пошкодження судин крововилив може призвести до критичних наслідків.

Незамкнена кровоносна система:

  • Переваги: клітини безпосередньо контактують з кров’ю.
  • Недоліки: кров рухається значно повільніше, ніж у замкненій системі, тому незамкнена кровоносна система «вигідна» лише для тварин, що мають невеликі розміри.

6. Поміркуй, у яких географічних широтах Світового океану найбільше риби. Для відповіді проаналізуй уміст кисню в теплій і холодній воді.

Найбільше риби спостерігається у високих широтах Світового океану, де вода холодніша. Це можна пояснити тим, що у холодній воді розчиняється більше кисню, ніж у теплій. Зокрема, при температурі 0 °С розчинність кисню становить 14,6 мг/л, тоді як при 20 °С - лише 9,2 мг/л.  Тому такі регіони, як Північна Атлантика, Північний Льодовитий океан та південні полярні води навколо Антарктиди, є одними з найбагатших на рибу

СКЛАДАЮ РЕФЛЕКСИВНУ МОЗАЇКУ

1. Назви три факти, які ти дізнався/дізналася після опанування параграфа.

  • Багатоклітинні організми мають системи органів, які виконують специфічні функції, такі як травна, дихальна та транспортна системи.
  • Травна система забезпечує обробку їжі і всмоктування поживних речовин, складається з органів, таких як шлунок і кишківник.
  • Дихальна система відповідає за газообмін, забезпечуючи надходження кисню і виведення вуглекислого газу через спеціалізовані органи (зябра, легені) або всю поверхню тіла.

2. Закінчи одне з речень:

Я став/стала більш обізнаним/обізнаною щодо функцій різних систем органів у тварин.

3. Із якими перешкодами ти зіткнувся/зіткнулася підчас опанування параграфа? Як ти подолав/подолала труднощі?

Я зіткнувся з труднощами в розумінні складних термінів, таких як “травні ферменти” і “кровоносні системи”. Я подолав ці труднощі, звертаючись до додаткових джерел інформації та запитуючи вчителя про незрозумілі моменти.

4. Де і як ти зможеш використати знання і набутий досвід?

Я можу використати ці знання на уроках біології, при підготовці до контрольних робіт та в повсякденному житті, розуміючи, як функціонують органи тварин і їх роль у природі.

Назад