Завдання 16.1 Прочитайте опис дослідження. У пляшку налийте оцет об’ємом близько 50 мл. У повітряну кульку насипте 2 чайні ложки харчової соди (близько 5 г). Прикріпіть повітряну кульку до отвору пляшки так, щоб сода не потрапила в середину пляшки. Зважте отриманий «пристрій».
1. Зважте пляшку з прикріпленою повітряною кулькою. Маса до початку реакції дорівнює
50 г+5 г=55 г2. Змішайте речовини. Маса після закінчення реакції дорівнює
50 г+5 г=55 г3. Сформулюйте гіпотезу, яка пояснить спостереження та результати вимірювань
Згідно із законом збереження маси, загальна маса речовин у закритій системі під час хімічної реакції залишається незмінною.
4. Спрогнозуйте, чи зміняться результати дослідження, якщо соду засипати без використання повітряної кульки, безпосередньо в пляшку.
Маса зменшиться. Це станеться тому, що під час реакції соди з оцтом утворюється вуглекислий газ — безбарвна газоподібна речовина, яка вийде з відкритої пляшки в повітря, і її маса не буде врахована під час зважування.
Завдання 16.2 У наведених описах хімічних реакцій назви реагентів підкресліть однією рискою, а продуктів реакції — двома.
Активоване вугілля — майже чистий Карбон — реагує з киснем. Унаслідок реакції утворюється вуглекислий газ.
Під час взаємодії метану (основний компонент природного газу) з киснем утворюються вода й вуглекислий газ.
Завдання 16.3 Запишіть рівняння реакцій за описами хімічних процесів.
- 2H2+O2=2H2O
- 4Fe+6H2O+3O2=4Fe(OH)3
- C12H22O11=12C+11H2O
Завдання 16.4 Запишіть хімічні рівняння за моделями хімічних реакцій.

Завдання 16.5 Перетворіть схеми реакцій на хімічні рівняння. У разі потреби позначте виділення газу або нерозчинної речовини відповідними символами.
2Al+3Br2=2AlBr33Pb+2O2=Pb3O44FeO+O2=2Fe2O3
2SO2+O2=2SO34Li+O2=2Li2O4Fe+3O2=2Fe2O3
2BaO2=2BaO+O2↑2H2O2=2H2O+O2↑2N2O5=4NO2+O2↑
2Fe+3Cl2=2FeCl32Na+Br2=2NaBr4P+5O2=2P2O5
Zn+2HCl=ZnCl2+H2↑2C2H6+7O2=4CO2↑+6H2OPbCl2+Na2S=PbS↓+2NaCl
Al(OH)3+3HCl=AlCl3+3H2O2H2S+SO2=3S↓+2H2OP2O5+3H2O=2H3PO4
2KClO3=2KCl+3O2↑2FeCl2+Cl2=2FeCl32FeCl3+3Br2=2FeBr3+3Cl2 (Примітка: реакція обміну галогенів можлива за певних умов)
2Fe(OH)3=Fe2O3+3H2OAl2O3+3H2SO4=Al2(SO4)3+3H2OFe2O3+6HNO3=2Fe(NO3)3+3H2OЗавдання 16.6 Заповніть рівняння реакції та таблицю числовою інформацією.
Запишіть рівняння реакції:
CH4+2O2=CO2+2H2O2CH4+4O2=2CO2+4H2O3CH4+6O2=3CO2+6H2O| Реагують | | Утворюються | |
|---|
| молекул CH4 | молекул O2 | молекул CO2 | молекул H2O |
| 2 | 4 | 2 | 4 |
| 3 | 6 | 3 | 6 |
Завдання 16.7 Складіть рівняння реакцій утворення з простих речовин таких сполук:
а) чадного газу CO:
2C+O2=2COб) магній оксиду MgO:
2Mg+O2=2MgOв) кальцій фосфіду Ca3P2:
3Ca+2P=Ca3P2г) алюміній оксиду Al2O3:
4Al+3O2=2Al2O3д) цинк оксиду ZnO:
2Zn+O2=2ZnOЗавдання 16.8 На малюнку зображена схема горіння метану. Складіть рівняння цієї реакції. Обчисліть невідому масу речовини.
Рівняння:
CH4+2O2=CO2+2H2OМаса речовини:
m(CO2)=m(CH4)+m(O2)−m(H2O)=8 г+32 г−18 г=22 гЗавдання 16.9 Унаслідок розкладання води під дією електричного струму утворилися водень масою 0,6 г і кисень масою 4,8 г. Складіть рівняння цієї реакції. Обчисліть масу (г) води, що розклалася.
Дано:
m(H2)=0,6 гm(O2)=4,8 гЗнайти:
m(H2O)−?Розв’язання:
Рівняння реакції:
2H2O=2H2+O2За законом збереження маси, маса речовин до реакції дорівнює масі речовин після реакції:
m(H2O)=m(H2)+m(O2)m(H2O)=0,6 г+4,8 г=5,4 гВідповідь: 5,4 г.
Завдання 16.10 Унаслідок нагрівання малахіту Cu2H2CO5 масою 111 г він розклався на купрум (2+) оксид CuO масою 80 г, воду H2O масою 9 г і вуглекислий газ CO2. Cкладіть рівняння цієї реакції та обчисліть масу (г) вуглекислого газу.
Дано:
m(малахіту)=111 гm(CuO)=80 гm(H2O)=9 гЗнайти:
m(CO2)−?Розв’язання:
Рівняння реакції розкладу малахіту:
Cu2H2CO5=2CuO+H2O+CO2За законом збереження маси:
m(малахіту)=m(CuO)+m(H2O)+m(CO2)111 г=80 г+9 г+m(CO2)m(CO2)=111 г−(80 г+9 г)=111 г−89 г=22 гВідповідь: 22 г
16.11 Унаслідок взаємодії сірки S масою 16 г із залізом Fe утворився ферум(2+) сульфід FeS масою 44 г. Обчисліть масу (г) заліза, яке прореагувало.
Дано:
m(S)=16 гm(FeS)=44 гЗнайти:
m(Fe)−?Розв’язання:
Рівняння реакції:
Fe+S=FeSЗа законом збереження маси, загальна маса реагентів дорівнює масі продуктів реакції:
m(Fe)+m(S)=m(FeS)Виразимо масу заліза:
m(Fe)=m(FeS)−m(S)Підставимо числові значення:
m(Fe)=44 г−16 г=28 гВідповідь: 28 г
Завдання 16.12 Під час реакції метану масою 8 г із киснем масою 32 г утворився вуглекислий газ масою 22 г і вода. Обчисліть масу (г) води, яка утворилася внаслідок цієї реакції.
Дано:
m(CH4)=8 гm(O2)=32 гm(CO2)=22 гЗнайти:
m(H2O)−?Розв’язання:
За законом збереження маси, загальна маса речовин до реакції дорівнює загальній масі речовин після неї:
m(CH4)+m(O2)=m(CO2)+m(H2O)Звідси знаходимо масу води:
m(H2O)=m(CH4)+m(O2)−m(CO2)m(H2O)=8 г+32 г−22 г=18 гВідповідь: 18 г.