· ГДЗ · 4 хв. читати

Самоконтроль знань з теми. Сторінки 14-16 - Балан

І. Проводжу дослідження природи

1. Який метод біологічних досліджень застосовують науковці на запропонованій світлині?

Б моніторинг

2. На занятті гуртка «Юний дослідник» діти з учителем планували наукове дослідження «Визначення залежності продуктивності курчат породи X від складу кормів». Установіть послідовність етапів цього дослідження

Е Обираємо для дослідження три групи курчат одного віку породи X, готуємо звичайні та два різні комбіновані корми.

А. Проводимо зважування на кожен п’ятий день дослідження протягом місяця, результати заносимо в таблицю.

Б. З’ясовуємо, що курчата породи X залежно від вигодовування можуть набирати масу в межах 50-100 грамів на місяць.

Г. Зображуємо у вигляді графіка приросту дані з таблиці про зважування.

В. Аналізуємо результати дослідження, визначаємо, який корм дав кращий приріст у курчат.

Д. Робимо висновок, як впливають на приріст курчат звичайні та комбіновані корми.

II. Опрацьовую та використовую інформацію

1. Прочитайте визначення «Агентність - це вміння і здатність людини впливати на світ навколо та брати відповідальність за вчинки долучатися до активних дій, сприяти поліпшенню життя та світу навколо». Виберіть одне або кілька тверджень. які відповідають прояву агентності в учнівства.

Згідно з наведеним визначенням агентності, прояв цієї якості в учнівства відображають такі твердження:

А. Діти, повертаючись зі школи, допомогли дівчинці зняти кошеня з дерева. Це приклад активних дій учнів для поліпшення ситуації та допомоги іншим.

Б. Петро та Соломія разом з однокласниками/однокласницями збирають пластикові кришечки для перероблення. Учні беруть відповідальність за довкілля і долучаються до активних дій зі збору та переробки відходів.

Д. Учні та учениці 7 класу школи У щотижня волонтерять у притулку для тварин, прибирають клітки та гуляють з тваринами. Це яскравий приклад агентності - учні регулярно виконують корисну справу, допомагають тваринам і сприяють поліпшенню їхнього життя.

Отже, прояв агентності в учнівства відображають твердження А, Б і Д.

2. Заповніть пропущені комірки таблиці.

Приклади використання методів біологічних досліджень.

Об’єкт дослідженняЧисельність особин підсніжника складчастого у Національному парку «Холодний яр»Вплив різних температур на проростання насіння кукурудзиВідтворення екосистеми коралового рифу у Львівському океанаріумі
Науки, що вивчаютьЕкологіяАгрономія, ботанікаМорська біологія, екологія
Методи, які застосовуютьМоніторинг, облік популяцій, статистичний аналізЛабораторний експеримент, контрольоване середовищеМоделювання, спостереження

III. Усвідомлюю закономірності природи

2. Галя дуже цікавиться різними породами собак, особливо коргі й шпіцами. Що саме є об’єктом її цікавості?

Відповідь: А - генетичне різноманіття

Галя цікавиться різними породами собак, що вказує на її інтерес до генетичних відмінностей між породами, які є результатом селекції та генетичних варіацій.

3. Під час роботи над проектом учні й учениці обговорювали як батьки застосовують біологічні знання у професійній діяльності Учень висловив думку, що для роботи у власному овочевому магазині приватному підприємцеві знання з біології не потрібні. Учениця сказала, що її мама працює лаборантом у цитологічній лабораторії і постійно застосовує знання з біології. Хто каже правильно?

Відповідь: Б - лише учениця

Учениця має рацію, оскільки її мама працює в цитологічній лабораторії, де безпосередньо застосовуються знання з біології, зокрема цитології - науки про будову та функції клітин.

Учень помиляється, адже навіть для роботи в овочевому магазині потрібні базові знання з ботаніки та фізіології рослин, щоб розуміти умови зберігання овочів, ознаки їх свіжості та псування тощо. Тому біологічні знання є корисними в багатьох професіях.

Компетентнісно орієнтоване завдання

Ольга та Ілля вирішили провести дослідження, яке дозволить з’ясувати, чи впливає на проростання насінин гороху додавання кухонної солі до води, якою змочували папір для прирощення насіння. Вони приготували 8 коробок з-під старих дисків, у які поклали однакові паперові рушники. У кожну з коробок поклали по 10 насінин гороху однакового розміру Вирішили поливати їх щодня по столовій ложці на коробку протягом тижня, після чого підвести результат - порівняти кількість пророслих насінин. Для коробок 1-2 брали чисту питну воду, для 3-4 питну воду, в яку на 100 мл води додали одну чайну ложку солі без «гірки», для 5-6 воду з двома чайними ложками солі на 100 мл, для 7-6 з трьома.

1. Яку гіпотезу могли перевіряти в своєму дослідженні Ольга та Ілля (оберіть одну або кілька правильних відповідей).

А додавання солі сприяє кращому проростанню насіння

2. Установіть відповідність між факторами дослідження і назвами змінних.

Фактор дослідженняНазва змінної
1. Розмір коробокВ. Контрольована змінна
2. Кількість насінинВ. Контрольована змінна
3. Кількість чайних ложок солі на 100 мл розчинуА. Незалежна змінна
4. Кількість поливів на добуВ. Контрольована змінна
5. Кількість насінин, що пророслиБ. Залежна змінна

3. Зробіть висновок чи підтвердилась гіпотеза яку ви обрали в завданні 1? Обведіть Так або Ні.

Гіпотеза А (додавання солі сприяє кращому проростанню насіння) не підтвердилась.

Результати досліду показують, що зі збільшенням концентрації солі у воді кількість пророслого насіння зменшується. У коробках з чистою водою (1-2) проросло найбільше насінин - 8 і 10. При додаванні 1 ложки солі на 100 мл води (коробки 3-4) проросло лише 2 і 4 насінини відповідно. А при більших концентраціях солі (2 і 3 ложки на 100 мл води) насіння взагалі не проросло.

Отже, сіль не сприяє, а навпаки пригнічує проростання насіння гороху. Чим більша концентрація солі, тим менше насіння здатне прорости. Гіпотеза про позитивний вплив солі на проростання не підтвердилась, вплив виявився негативним.

Назад