· ГДЗ · 3 хв. читати

Порівняння природних зон Південної Америки та Африки - Кобернік

Порівняння природних зон Південної Америки та Африки

План порівнянняВологі екваторіальні лісиСавани та рідколіссяПустелі та напівпустелі
Положення на материкуПівденна Америка: Амазонська низовина по обидва боки від екватора. Африка: узбережжя Гвінейської затоки та басейн річки КонгоПівденна Америка: Гвіанське, Бразильське плоскогір’я та Орінокська низовина. Африка: У формі гігантської підкови огинає зону вологих екваторіальних лісів до 16-18° на півночі та майже до Південного тропіка на півдні.Пустелі та напівпустелі в Африці займають величезні площі. Вони простягаються широкою смугою вздовж тропіків - Сахара на півночі та Калахарі й Наміб на півдні. У Південній Америці пустелі та напівпустелі займають значно менші площі. Вони розташовані вузькою смугою вздовж західного узбережжя материка - пустеля Атакама
Кліматичний пояс, ознаки кліматуСхожі умови. Екваторіальний. Теплий і вологий протягом року. Середні температури +24…+26°С, опади понад 3000 мм на рікСхожі умови. Субекваторіальний. Чітко виражені сухий і вологий сезони. Опади 250-2000 мм на рік. Середні температури +15…+32°СІ в Африці, і в Південній Америці пустелі та напівпустелі знаходяться переважно в тропічному кліматичному поясі. Для них характерні великі добові амплітуди температур, мала кількість опадів (100-200 мм на рік). Середні температури повітря +16…+32°C, максимальна в Африці - до +58°C. Особливістю пустелі Атакама в Південній Америці є невисокі температури (+20°C) при майже повній відсутності опадів через вплив холодної Перуанської течії.
ҐрунтиЧервоно-жовті фералітніПівденна Америка: Червоні фералітні. Африка: Фералітні, червоні, коричнево-червоні, червоно-бурі.В обох материках у пустелях і напівпустелях сформувалися бідні ґрунти, часто засолені.
РослинністьПівденна Америка: 40 тис. видів рослин, серед яких різні види ліан та орхідей. Цінні породи дерев — каучуконос гевея, хінні, какао, динні, сейба, пальми, бальса, червоні . Африка: Багатоярусні ліси, близько 25 тис. видів рослин: сейба, пальми, каучуконоси, ліани, фікуси, папороті та ін.Південна Америка: Бразильські араукарії, воскові пальми, дерева квебрахо, кактуси, молочаї, злакові трави; долинами річок — вічнозелені галерейні ліси. Африка: Злакові трави, акації, деревоподібний молочай, пальми, баобаби (хлібні дерева), долинами річок — галерейні ліси.Рослинність дуже розріджена - колючі чагарники, кактуси, молочаї, верблюжа колючка. В оазисах ростуть фінікові пальми.
Тваринний світПівденна Америка: Дуже багатий тваринний світ: мавпи, мурахоїди, змії, велика кількість птахів, особливо папуг, комах. Африка: Багато видів мавп, слони, носороги, леопарди, велика кількість змій, птахів, комах.Південна Америка: Низькорослі олені, свині-пекарі, броненосці, тапіри, ягуари, пуми, страуси нанду. Африка: Буйволи, антилопи, зебри, жирафи, слони, носороги, бегемоти, крокодили, леви, гепарди, леопарди, шакали, гієни, страуси, марабу та ін.Тваринний світ пустель і напівпустель Африки - антилопи, гієни, шакали, ящірки, змії, страуси, дрохви. У Південній Америці типовими мешканцями є гуанако (дикі родичі лам), магеллановий собака, страуси нанду, гризуни.
Екологічні проблемиВирубка лісів для сільського господарства та видобутку корисних копалин. Втрата біорізноманіття через знищення середовища існування. Зміни клімату, що впливають на вуглецевий баланс.Надмірний випас худоби, що призводить до деградації земель. Зміни клімату, що сприяють опустелюваннюНаступ пустель на прилеглі території через зміни клімату та антропогенний вплив. Деградація ґрунтів через нераціональне землеробство та випас худоби.
Заходи щодо розв’язання проблемСтворення заповідників і національних парків для захисту лісів і біорізноманіття. Впровадження сталих практик ведення сільського господарства та лісозаготівлі. Підтримка місцевих громад у збереженні лісів через екотуризм і стале використання ресурсівСтворення буферних зон для захисту від надмірного випасу. Впровадження агротехнологій, які зберігають родючість ґрунту. Захист і відновлення деградованих земель.Створення лісозахисних смуг для запобігання опустелюванню. Впровадження крапельного зрошення та інших методів збереження вологи в ґрунті. Відновлення деградованих земель через проекти, такі як Велика зелена стіна в Африці, що включає посадку дерев і створення зелених коридорів.

Висновок

Природні зони Південної Америки та Африки мають значну подібність, що пов’язано з їх розташуванням у схожих кліматичних поясах та географічних широтах. Обидва материки перетинаються екватором, що зумовлює наявність вологих екваторіальних лісів. Савани та пустелі також займають схожі позиції на обох континентах.

Однак є й певні відмінності, зумовлені особливостями рельєфу, океанічних течій та історії формування флори й фауни на кожному материку.

Назад