· ГДЗ · 3 хв. читати
§22. Екваторіальні ліси Африки - Бойко
Пригадайте особливості екваторіального клімату
Екваторіальний клімат характеризується:
- Високими температурами: стабільно +26…+30°C протягом року.
- Великою кількістю опадів: до 3000 мм на рік.
- Відсутністю сезонних змін: немає чітко виражених сезонів, постійно вологий і теплий клімат.
Поміркуйте, чому рясний дощ випадає в екваторіальному кліматі щодня. Чому не зранку, а пополудні?
До обіду сонце встигає сильно нагріти земну поверхню. Нагріте від неї повітря, насичене вологою, пополудні піднімається вгору й утворює купчасті хмари. Відтак із хмар, що згустилися до чорноти, на землю падає злива, яка супроводжується грозою.
Чому червоно-жовті фералітні ґрунти, що формуються в умовах утворення великої кількості органічних решток, є малородючими?
Органічні речовини, що утворюються у великій кількості, у ґрунті майже не накопичуються. Густе коріння численних рослин швидко поглинає поживні речовини, а їхні залишки щоденними рясними дощами вимиваються у нижчі шари. У верхніх шарах залишаються нерозчинні залізо й алюміній, які й надають ґрунтам яскравого червонувато-жовтого забарвлення.
Рослинність екваторіального лісу надзвичайно пишна — густа й різноманітна. Які кліматичні умови це зумовлюють?
Достатня кількість тепла і вологи обумовлює розвиток пишної рослинності. Африканський вологий екваторіальний ліс вражає густотою й різноманітністю рослин. Тільки дерев там налічують близько 3 тис. видів.
Чому в екваторіальному лісі рослини змушені боротися за сонячне світло?
У боротьбі за світло дерева ростуть у три-чотири яруси. Через густу крону дерев ледь пробивається сонячне проміння, тому в лісі навіть серед дня панують сутінки.
Вологі екваторіальні ліси називають вічнозеленими. Чи справді листя дерев там «вічне» і не опадає?
Листя в екваторіальному лісі опадає не все одразу, а по черзі, листок за листком. Тому ліс постійно зелений.
Як тварини пристосувалися до життя в густому екваторіальному лісі?
Тварини в екваторіальному лісі живуть здебільшого на деревах. Крім птахів, гризунів і комах, там знаходять їжу і прихисток різні мавпи: мартишки, павіани, шимпанзе. У важкодоступних районах мешкають людиноподібні горили. Мавпи харчуються плодами й молодим листям дерев. Пересуватися їм допомагають ліани, окремі їх види так і називають — «мавпячі сходи». Найбільший хижак леопард, підстерігаючи здобич, теж ховається у кронах дерев. Змії, більшість із яких отруйні, також живуть на деревах. Зелений колір їхнього тіла дає змогу майстерно маскуватися серед листя.
Чому в екваторіальному лісі немає великих наземних тварин?
Наземні мешканці дрібніші, ніж на відкритих просторах, тому що великим тваринам важко пересуватися в густих заростях. Є багато тварин, що поїдають листя дерев і чагарників: африканський оленьок, китицевухі свині, окапі (родич жирафи).
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
В Африці яскраво виявляється закономірність широтної зональності. Доведіть це.
В Африці яскраво виявляється закономірність широтної зональності — послідовна зміна природних зон від екватора до північних і південних окраїн материка: вологі екваторіальні ліси змінюються саванами, які переходять у тропічні напівпустелі й пустелі, а на окраїнах материка сформувалися субтропічні твердолисті ліси й чагарники.
Чому червоно-жовті ґрунти екваторіальних лісів мають таке забарвлення?
Органічні речовини, що утворюються у великій кількості, у ґрунті майже не накопичуються. Густе коріння численних рослин швидко поглинає поживні речовини, а їхні залишки щоденними рясними дощами вимиваються у нижчі шари. У верхніх шарах залишаються нерозчинні залізо й алюміній, які й надають ґрунтам яскравого червонувато-жовтого забарвлення.
Як ви розумієте твердження: «Екваторіальні ліси мають всепланетне значення»
У природі екваторіальні ліси мають всепланетне значення. Рослини вологого лісу поглинають величезну кількість вуглекислого газу і виділяють в атмосферу кисень. Тому їх називають головним джерелом кисню, «легенями» планети.