· ГДЗ · 2 хв. читати
§57. Атлантичний океан - відповіді з підручника Бойко
ПРАЦЮЄМО З КАРТОЮ
1. За фізичною картою світу (див. атлас) установіть, у яких півкулях щодо екватора й нульового меридіана розташований Атлантичний океан.
У центральній частині океан перетинає екватор, а у східній — нульовий меридіан. Тому Атлантичний океан розташований у всіх чотирьох півкулях: північній і південній щодо екватора, а також західній і східній щодо нульового меридіана.
2. Які протоки сполучають Атлантичний океан із Тихим?
Атлантичний океан сполучається з Тихим через Магелланову протоку, та Дрейка (ще через Панамський канал).
3. Наведіть приклади внутрішніх морів Атлантичного океану.
Приклади внутрішніх морів Атлантичного океану: Середземне море, Чорне море, Балтійське море.
4. Назвіть найбільші затоки біля берегів різних материків, які є частинами Атлантичного океану.
Найбільші затоки Атлантичного океану: Мексиканська затока (Північна Америка), Гвінейська затока (Африка), Гудзонова затока (Північна Америка), Ла-Плата (гирло річок Парана й Уругвай в Південній Америці).
ПРАЦЮЄМО З КАРТОЮ
1. Користуючись тектонічною картою світу (див. атлас), визначте: які літосферні плити утворюють дно Атлантичного океану; у якому напрямку і з якою швидкістю вони рухаються; які форми рельєфу утворюються на дні внаслідок цих рухів.
Дно Атлантичного океану утворюють Північноамериканська, Південноамериканська, Євразійська, Африканська та Антарктична літосферні плити. Вони рухаються від центру океану до його країв зі швидкістю приблизно 2 см на рік. Унаслідок розсування плит утворюється серединно-океанічний хребет із рифтовими долинами, підводними горами та вулканічними островами.
2. Який напрямок простягання мають серединно-океанічні хребти?
Серединно-океанічні хребти Атлантичного океану мають меридіональний напрямок, тобто простягаються з півночі на південь.
3. Назвіть улоговини, на які хребти розділяють ложе океану.
Серединно-океанічний хребет розділяє ложе Атлантичного океану на такі улоговини: Північоамериканська, Бразильська, Аргентинська (на заході) та Західноєвропейська, Гвінейська, Ангольська і Капська (на сході).
У екваторіальних широтах випадає велика кількість опадів. Як це позначиться на солоності води в океані: солоність збільшиться чи зменшиться?
Солоність води в океані зменшиться, оскільки велика кількість опадів розбавляє морську воду прісною водою.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Чому посеред Атлантичного океану виникли серединно-океанічні хребти?
Серединно-океанічні хребти виникли через розходження літосферних плит у зоні серединно-океанічного рифту. Тут відбуваються виливи магми, які нарощують краї плит, утворюючи підводний гірський ланцюг із рифтовими долинами, вулканами та підводними горами.
2. Назвіть типових мешканців Атлантичного океану.
Типові мешканці Атлантичного океану: червоні, зелені та бурі водорості (зокрема саргасові), акули, летючі риби, меч-риби, морські черепахи, баракуда, кити, тюлені та різноманітні морські птахи на узбережжях материків (чайки, кайри).
3. Поміркуйте, чому Північну Атлантику називають «кухнею погоди» Європи.
Північну Атлантику називають «кухнею погоди» Європи через теплі течії (Гольфстрим і Північноатлантична), які обігрівають північну частину океану. Над ними формуються теплі й вологі повітряні маси, що спричиняють циклони та опади. Західні вітри переносять ці повітряні маси в Європу, значно впливаючи на її клімат.