· ГДЗ · 2 хв. читати
§54. Рептилії - Балан
Як рептиліям вдалося позбутися залежності від води?
Рептилії позбулися залежності від води завдяки тому, що їхні яйця оточені захисними яйцевими та зародковими оболонками, на відміну від ікринок риб і амфібій. Також їхня шкіра суха, майже без залоз, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками, що захищає від втрат вологи.
Яка роль запасу білкових і жовткових речовин у яйці рептилій?
Запас поживних речовин (жовток) в яйці забезпечує живлення зародка під час розвитку. Яйце також має захисні оболонки, які захищають зародок від висихання, шкідливих мікроорганізмів, механічних ушкоджень і забезпечують газообмін.
Яке явище лежить в основі відростання хвоста у ящірки після самокаліцтва?
В основі відростання хвоста у ящірки після самокаліцтва лежить явище регенерації. Після втрати хвоста, ящірка здатна відновити втрачену частину завдяки здатності до регенерації тканин.
Поміркуйте
1. Серед рептилій є такі, що линяють, а є такі, що не линяють. Чому так?
Рептилії, які мають зовнішній шар покривів, що роговіє, линяють. Щільний покрив заважає росту рептилій, тому він періодично змінюється (під час линяння): старий покрив скидається, і тварина росте, поки новий не зроговіє.
Рептилії, які не мають рогових лусок, наприклад, черепахи, не линяють, оскільки їхні панцири не вимагають такого періодичного оновлення.
2. Чому серед рептилій найбільше видів належить до лускатих?
Лускаті рептилії (ящірки, змії) мають високу адаптивність до різних середовищ завдяки роговим лускам, які захищають від втрати вологи та механічних ушкоджень. Вони поширені майже на всіх континентах і можуть жити як у пустелях, так і в тропічних лісах. Це дозволило їм зайняти різноманітні екологічні ніші та стати найчисленнішою групою серед рептилій.
3. В Україні мешкає 23 види рептилій, а у світі їх понад 8 тисяч. Чому в Україні невелика видова різноманітність рептилій?
Невелика кількість видів рептилій в Україні пояснюється кліматичними умовами. Рептилії є холоднокровними тваринами й тяжіють до теплих регіонів. В Україні клімат помірний, що обмежує їхнє поширення, особливо у північних і лісових районах. Більше видове різноманіття спостерігається в тепліших регіонах світу, таких як тропіки та субтропіки.