· ГДЗ · 8 хв. читати

§20. Чому Африку називають материком коротких тіней - Гільберг

Що найбільше вас вразило у словах Джоді Лінн Піколт про Африку?

Найбільше вразило описання унікальної природи Африки - граціозні тварини, яскраві птахи, відчуття єднання з природою.

Яке місце за площею посідає Африка серед інших материків?

Африка посідає друге місце за площею серед материків після Євразії.

Назвіть і покажіть на карті океани, які омивають береги Африки.

Береги Африки омивають Атлантичний океан на заході та Індійський океан на сході.

Пригадайте основні кліматотвірні чинники та назвіть їх.

Основні кліматотвірні чинники: географічна широта, підстильна поверхня, циркуляція атмосфери, океанічні течії, рельєф.

Які існують пояси освітленості?

Існують такі пояси освітленості: жаркий (тропічний), два помірних та два холодних (полярних).

Відомо, що береги Африки слабо порізані. Поясніть, як це впливає на природу материка.

Слабка порізаність берегів Африки впливає на природу материка таким чином:

  • Обмежений вплив океанів на внутрішні райони материка, оскільки вони віддалені від узбережжя.
  • Переважання континентального клімату з різкими перепадами температур і малою кількістю опадів у внутрішніх областях.
  • Відсутність великої кількості заток і морів ускладнює проникнення вологих повітряних мас углиб материка.

Знайдіть згадані в тексті у вкладені географічні об’єкти на фізичній і тектонічній картах атласу. Повправляйтеся їх показувати

На фізичній і тектонічній картах Африки в атласі потрібно знайти і навчитися показувати такі географічні об’єкти, згадані в тексті:

  • Африкано-Аравійська платформа
  • Нагір’я Тібесті й Ахаггар у Сахарі
  • Ефіопське нагір’я
  • Східноафриканське плоскогір’я
  • Великий Східноафриканський рифт (зона розломів)
  • Вулкан Кіліманджаро (найвища точка Африки)

У Східноафриканських рифтах земна кора розходиться зі швидкістю 4 мм/рік. До яких наслідків можуть призвести тектонічні розломи за 100 років?

Якщо земна кора в зоні Східноафриканських рифтів розходиться зі швидкістю 4 мм на рік, то за 100 років це призведе до таких наслідків:

  1. Розширення рифтових долин на 400 мм (40 см або 0,4 м). Це спричинить поступове збільшення ширини рифтів і подальше їх заглиблення.
  2. Підвищена сейсмічна активність у регіоні через рух літосферних плит і вивільнення накопиченої енергії у вигляді землетрусів.
  3. Посилення вулканічної діяльності вздовж зон розломів, де магма з мантії може легше проникати на поверхню. Це призведе до утворення нових вулканів і лавових потоків.

Ознайомтеся з інформацією про історію дослідження материка Африка за QR-кодом. Простежте по карті маршрути подорожей Д. Лівінгстона, Бартоломео Діаша, Васко да Гами, Єгора Кова-левського. Хто з них, на ваш погляд, зробив найбільший внесок у дослідження Африки? Заповніть таблицю «Дослідження Африки».

Найбільший внесок у дослідження Африки, на мою думку, зробив Девід Лівінгстон. Ось таблиця з інформацією про дослідників Африки:

Дослідники, мандрівникиКраїнаДатаВнесок у дослідження материка
Девід ЛівінгстонШотландія1840-1873Провів 15 років у подорожах внутрішніми районами Африки, здійснив подорож річкою Замбезі, відкрив водоспад Вікторія, описав верхню течію річки Конго, визначив вододіл озер Ньяса і Танганьїка, першим перетнув пустелю Калахарі.
Бартоломеу ДіашПортугалія1487-1488Першим з європейців обігнув Африку з півдня й відкрив мис Доброї Надії, вийшовши у води Індійського океану.
Васко да ГамаПортугалія1497-1499Здійснив морську подорож в Індію, обігнувши Африку. Під час експедиції ознайомився зі східним узбережжям Африки.
Єгор КовалевськийРосійська імперія1847-1848Досліджував Північно-Східну Африку, проводив геологічні, географічні, етнографічні дослідження, збирав історичні матеріали, відомості про флору, фауну, звичаї та фольклор. Відкрив новий золотоносний район.

Девід Лівінгстон провів найбільше часу, досліджуючи внутрішні райони Африки, зробив багато географічних відкриттів. Його дослідження значно розширили знання європейців про природу і населення Центральної і Південної Африки в XIX столітті.

На дні Червоного моря фіксується висока температура води. Чим це може бути спричинено?

Висока температура води на дні Червоного моря може бути спричинена активними тектонічними процесами в цьому регіоні:

  1. Через головну вісь Червоного моря проходить рифт - зона розходження Африканської та Аравійської літосферних плит. На дні моря відбуваються процеси спредингу, тобто розсування земної кори.
  2. В зонах розходження літосферних плит магма з мантії піднімається близько до поверхні, нагріваючи породи дна та морську воду. Це призводить до підвищення температури води, особливо в глибинних шарах.
  3. Крім того, на дні Червоного моря, ймовірно, є гідротермальні джерела, пов’язані з вулканічною активністю в рифтовій зоні. Вони можуть виносити перегріту воду і також сприяти підвищенню температури придонних шарів.

ПРАКТИЧНА РОБОТА. Визначення протяжності материка Африка з півночі на південь та із заходу на схід

ГЕОГРАФІЧНІ КООРДИНАТИ КРАЙНІХ ТОЧОК АФРИКИ

Крайня точкаГеографічна широтаГеографічна довгота
Північна - мис Рас-Енгела37°20′ пн. ш. .9°44′ сх. д
Південна - мис Голковий (Агульяс)34°51’15” пд.ш.20°00’ сх.д.
Західна - мис Альмаді14°44’ пн.ш.17°31’ зх.д.
Східна - мис Рас-Гафун10°25’ пн.ш.51°16’ сх.д.

Протяжність материка в градусах:

а) з півночі на південь по меридіану 20° сх.д.: 37 + 34’ = 71°

б) із заходу на схід по паралелі 10° пн.ш.: 51° + 17° = 68°

Протяжність материка в кілометрах:

а) з півночі на південь - між мисом Ель-Абьяд та мисом Агульяс: приблизно 8000 км (71 • 111)

б) із заходу на схід - між мисом Альмаді та мисом Рас-Гафун: приблизно 7500 км (68 • 109.6)

Висновок: протяжність Африки з півночі на південь більша, ніж із заходу на схід. Це пояснюється витягнутою формою материка з півночі на південь.

Перевіряємо себе

1. Який вплив має географічне положення Африки на особливості її природи?

Географічне положення Африки значно впливає на особливості її природи:

  • Майже посередині Африка перетинається екватором, тому північна і південна частини материка віддалені від екватора приблизно однаково. Це зумовлює подібність природних умов по обидва боки від екватора.
  • Африка - найжаркіший материк, оскільки більша частина її території розташована в жаркому тепловому поясі між тропіками.
  • Слабка порізаність берегів та компактність території обмежують вплив океанів на внутрішні райони материка, що сприяє переважанню континентального клімату з різкими перепадами температур і малою кількістю опадів у внутрішніх областях.

2. Назвіть моря та океани, що омивають материк.

Африку омивають такі моря та океани:

  • На сході - води Індійського океану і Червоного моря
  • На заході - води Атлантичного океану
  • На півночі - Середземне море

3. Яка тектонічна структура лежить в основі Африки?

Африка є континентом з дуже давньою і стабільною тектонічною структурою, основою якої є Африкано-Аравійська платформа.

4. Як називають лінійно витягнуті тектонічні розломи, що утворюються під час розходження земної кори? Де вони розташовані?

Лінійно витягнуті тектонічні розломи, що утворюються під час розходження земної кори, називають рифтами. В Африці вони розташовані у східній частині материка, де простягається складна система Східноафриканських рифтів (Великий Східноафриканський рифт).

5. Використовуючи фізичну карту, визначте, який вид транспорту вам знадобиться для подорожі з України до Африки. Поясніть чому.

Для подорожі з України до Африки знадобиться повітряний чи морський транспорт. Україна не має спільного сухопутного кордону з Африкою, тому спочатку потрібно буде дістатися літаком до одного з портів на узбережжі Середземного моря, наприклад в Єгипті чи Туреччині. Далі можна продовжити подорож морським шляхом, скориставшись поромом чи круїзним лайнером, щоб дістатися африканського континенту. Чи вже поїздом до Європи, а там літаком прямо в Африку.

6. «Усі гроші світу будуть тут» - такі слова вибито на пам’ятнику Ф. Лессепсу - французькому інженеру, який керував будівництвом Суецького каналу. Поясніть, як ви їх розумієте.

Слова “Усі гроші світу будуть тут”, вибиті на пам’ятнику Фердинанду де Лессепсу, який керував будівництвом Суецького каналу, підкреслюють величезне економічне значення цього проекту. Лессепс вважав, що канал принесе користь світовій торгівлі, знизивши транспортні витрати для всіх країн. Завдяки каналу Єгипет зможе стягувати мито з усіх товарів, що транспортуються через нього, і нарешті досягти економічної стабільності. Канал мав стати ключовою артерією світової торгівлі, через яку проходитиме величезний обсяг вантажів і грошей. Тому слова на пам’ятнику символізують віру Лессепса в те, що Суецький канал зробить Єгипет центром міжнародної торгівлі та джерелом великих прибутків.

7. Оцініть свою роботу на уроці, давши відповіді на запитання: Що нового дізнався / дізналася? Які завдання найбільше сподобалися? Що залишилося незрозумілим і потребує самостійного опрацювання?

На цьому уроці я дізнався/дізналася багато нового про значення Суецького каналу для світової торгівлі та економіки Єгипту. Найбільше мені сподобалися завдання про аналіз слів на пам’ятнику Лессепсу та визначення видів транспорту для подорожі з України до Африки. Ці завдання змусили замислитися над практичним застосуванням отриманих знань. Можливо, ще потребує додаткового самостійного вивчення питання про сучасний стан Суецького каналу та його роль у глобальній економіці.

Клуб мандрівників. Користуючись різними джерелами інформації, здійсніть уявну подорож до Національного гірського парку Рувензорі - об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Підготуйте повідомлення (презентацію).

Загальна інформація

Національний парк Рувензорі розташований на заході Уганди на кордоні з Демократичною Республікою Конго. Він займає територію близько 100 тис. га і включає значну частину гірського масиву Рувензорі. Парк відомий своїми мальовничими ландшафтами з гірськими льодовиками, водоспадами і озерами, які вважаються одними з найкрасивіших високогірних районів Африки.

Природа парку

  • Флора парку дуже специфічна і різноманітна, включає велику кількість видів, характерних для високогірних районів, зокрема гігантський деревовидний вереск.
  • Парк є природним середовищем існування для багатьох рідкісних і зникаючих видів тварин.
  • У нижній частині парку іноді можна зустріти слонів і буйволів. У лісах мешкають шимпанзе, блакитні мавпи, колобуси.

Як дістатися

До Національного парку Рувензорі можна дістатися двома шляхами з Кампали:

  1. Найкоротший маршрут - з Кампали до Форт-Портала через Мубенде (300 км, близько 4 годин на авто 4х4).
  2. Довший маршрут - з Кампали через Масаку, Мбарару, Бушені до Касесе (350 км, близько 6 годин).Також можна дістатися чартерним рейсом з міжнародного аеропорту Ентеббе до аеродрому Касесе (90-120 хвилин), а звідти 40 хвилин на авто до парку.

Туризм і альпінізм

  • Основна визначна пам’ятка парку - гора Маргарита (5109 м), третя за висотою вершина Африки. Сходження на неї вимагає досвіду і фізичної підготовки, але при сприятливих погодних умовах доступне для підготовлених туристів.
  • З вершини Маргарити в ясну погоду відкриваються приголомшливі краєвиди.
  • Через утворення тріщин на льодовику Маргарити, з травня 2024 року сходження на пік тимчасово призупинено з міркувань безпеки. Розглядаються варіанти встановлення постійної драбини для безпечного проходу.
  • Як альтернативу туристам пропонують інші мальовничі вершини парку - гори Спік, Бейкер, пік Чептегей.

Отже, Національний парк Рувензорі - унікальний природний об’єкт, що вражає своїми ландшафтами і біорізноманіттям. Він приваблює туристів і альпіністів з усього світу, даючи можливість підкорити одну з найвищих вершин Африки і насолодитися неповторною красою гір.

Назад