· ГДЗ · 2 хв. читати

§12. Як співіснують одноклітинні евкаріоти з іншими організмами - Балан

1. Які правила особистої гігієни слід застосовувати для профілактики зараження протозойними інвазіями?

  • Ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі та після відвідування туалету.
  • Пити лише кип’ячену або бутильовану воду.
  • Ретельно мити овочі та фрукти перед вживанням.
  • Не купатися у забруднених водоймах.

2. Які протозойні інвазії передаються на стадії цисти, а які - через переносника?

  • На стадії цисти передаються амебіаз (збудник - амеба дизентерійна) та лямбліоз (збудник - гіардія). Людина заражається, проковтнувши дозрілі цисти цих паразитів з водою, немитими овочами чи фруктами.
  • Через переносника (малярійного комара) передається малярія, яку спричиняє малярійний плазмодій. Комар при укусі вводить в кров людини клітини паразита.

3. Знайдіть інформацію про вченого, який відкрив гіардію та описав її життєвий цикл. Як він пов’язаний з Україною?

Гіардію (лямблію) відкрив чеський лікар і паразитолог Вілем Душан Лямбль у 1859 році. Він виявив цього паразита у випорожненнях хворої дитини з кишковими розладами й вперше описав його, хоча помилково вважав представником роду Cercomonas.

Вілем Душан Лямбль народився в 1824 році у Чехії, але частину життя провів в Україні. З 1860 по 1871 рік він працював професором Харківського університету, де викладав гістологію та ембріологію.

Лямбль зробив значний внесок у розвиток медицини в Україні, заснувавши гістологічну лабораторію при Харківському університеті.

Сучасну назву Giardia lamblia збудник отримав лише у 1915 році на честь Лямбля та французького біолога Альфреда Жіара, який першим описав його як представника окремого роду.

Назад