· ГДЗ · 5 хв. читати
§10. Природні комплекси материків - Кобернік
Пригадайте
1. У якому напрямку й чому змінюються на Землі кліматичні умови?
Кліматичні умови на Землі змінюються переважно в широтному напрямку - від екватора до полюсів. Це пов’язано зі зменшенням кута падіння сонячних променів та кількості сонячної радіації від екватора до вищих широт.
2. Чим відрізняється клімат прибережних та внутрішніх частин материків?
- Прибережні райони мають більш м’який клімат з меншими коливаннями температур.
- Внутрішні частини характеризуються континентальним кліматом з більшими температурними амплітудами.
3. Яких змін зазнають кліматичні умови з висотою в горах?
З підйомом у гори спостерігаються такі зміни:
- Температура повітря знижується в середньому на 0,6°C на кожні 100 м підйому.
- Атмосферний тиск зменшується.
- Інтенсивність сонячної радіації зростає.
- До висоти 2-3 км збільшується хмарність і кількість опадів.
- Формується висотна поясність - закономірна зміна природних комплексів з висотою.
Ці зміни зумовлюють формування особливого гірського клімату та вертикальної кліматичної поясності.
Завдання
Відшукайте в атласі карту природних (географічних) поясів та природних зон світу. За картою з’ясуйте:
1) Які назви мають природні пояси та в якому напрямку вони змінюються на Землі?
Природні пояси мають назви, що збігаються з назвами основних та перехідних кліматичних поясів. Вони змінюються від екватора до полюсів.
Основні — характеризуються переважанням протягом року одного типу повітряних мас:
- Екваторіальний, два тропічні, два помірні, арктичний, антарктичний.
Перехідні — характеризуються зміною повітряних мас двічі на рік:
- Два субекваторіальні, два субтропічні, субарктичний, субантарктичний.
2) Як називаються найбільші природні зони; на якому з материків спостерігається їхня найбільша різноманітність; у межах якого природного поясу розрізняється найбільше природних зон?
Найбільші природні зони включають вологі екваторіальні ліси, савани, пустелі, степи, тайгу, тундру та арктичні пустелі. Найбільша різноманітність природних зон спостерігається в Євразії.
У межах помірного поясу розрізняється найбільше природних зон, що включають ліси, лісостепи, степи, пустелі, тайга, тундра.
Завдання
1) На якому з материків широтна зональність природних зон проявляється найбільш дзеркально? Поясніть, з чим це може бути пов’язано.
Широтна зональність найбільш дзеркально проявляється на континентах, які простягаються від екватора до полюсів, наприклад, в Африці. Це пов’язано з тим, що Африка розташована майже симетрично відносно екватора, що дозволяє природним зонам змінюватися поступово від екватора до полюсів.
2) На яких материках та з яких причин деякі природні зони повторюються двічі?
Деякі природні зони повторюються двічі на материках, які мають великі протяжності з півночі на південь, наприклад, в Африці та Південній Америці. Це відбувається через симетричне розташування цих континентів відносно екватора, що створює умови для повторення зон, таких як савани та пустелі, на півночі та півдні від екватора.
3) На яких материках широтна зональність найбільше порушується й спостерігається природна секторність?
Широтна зональність найбільше порушується в Євразії та Північній Америці, де спостерігається природна секторність. Це зумовлено великими розмірами континентів і впливом океанів, що змінюють кліматичні умови з заходу на схід.
4) На яких материках найменше й найбільше областей висотної поясності; які тому є причини?
Найбільше областей висотної поясності спостерігається на материках з великими гірськими системами, таких як Євразія (Гімалаї, Альпи) та Південна Америка (Анди). Найменше висотної поясності на рівнинних материках, таких як Австралія. Причинами є наявність великих гірських систем, які створюють різноманітні кліматичні умови на різних висотах.
5) Простежте вертикальну (висотну) поясність на Джомолунгмі; поясніть, чому вона так яскраво представлена на цій горі; якщо б Джомолунгма мала таку саму висоту, але була розміщена в помірному поясі, як змінилася б вертикальна поясність її природних комплексів.
Вертикальна поясність на Джомолунгмі (Евересті) яскраво представлена через її значну висоту (8848,86 м) і розташування в субтропічному поясі. На горі можна спостерігати різні кліматичні та природні зони від підніжжя до вершини: від лісів до вічних снігів. Якби Джомолунгма була розміщена в помірному поясі, вертикальна поясність її природних комплексів була б менш різкою, з більш помірними кліматичними умовами на різних висотах.
ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ
1) Назвіть найбільші зональні та азональні природні комплекси. За якою картою можна простежити закономірності їхньої зміни на Землі?
Найбільшими зональними природними комплексами є географічні пояси, які змінюються від екватора до полюсів. Азональні комплекси включають материки та океани, які формуються через особливості рельєфу та геологічної будови. Закономірності їхньої зміни можна простежити за картою природних поясів та природних зон світу.
2) Які існують закономірності в зміні природних комплексів на рівнинах і в горах? Поясніть, з чим вони пов’язані.
На рівнинах природні комплекси змінюються в основному за широтною зональністю, тобто від екватора до полюсів, завдяки нерівномірному надходженню сонячної енергії. У горах зміни природних комплексів відбуваються за вертикальною поясністю, де з висотою змінюються кліматичні умови, що впливає на рослинність, ґрунти та тваринний світ.
3) У назвах двох материків є спільне слово «Америка». За картою природних поясів і природних зон світу з’ясуйте, наскільки подібні природні комплекси обох материків та з чим це пов’язано.
Північна та Південна Америка мають подібні природні комплекси, такі як тропічні ліси, пустелі, степи. Це пов’язано з їхньою протяжністю від північних до південних широт, що забезпечує наявність різних кліматичних поясів і, відповідно, природних зон. Обидва материки мають значну різноманітність природних умов, що сприяє формуванню подібних зональних комплексів.
4) За відповідною картою з’ясуйте, у межах яких природних поясів і природних зон знаходиться територія України. Поміркуйте, на якому материку та чому саме можуть бути подібні до наших природні зони.
Територія України знаходиться в межах помірного кліматичного поясу і включає природні зони мішаних лісів, лісостепу та степу. Подібні природні зони можна знайти в Північній Америці, зокрема в Канаді та США, де також є помірний пояс з подібними кліматичними умовами й рослинністю.
5) На якій з цих гір вертикальна (висотна) поясність природних комплексів спостерігається найбільш широко й чому саме?
Найбільш широко вертикальна поясність спостерігається на вулкані Кіліманджаро. Це пов’язано з його розташуванням близько до екватора, що дозволяє на різних висотах спостерігати різноманітні кліматичні умови, від тропічних лісів до вічних снігів.
6) Як ви вважаєте, яка закономірність у зміні природних зон на рівнинах – широтна зональність чи природна секторність – є «правилом», а яка «винятком з правил»?
Широтна зональність є «правилом», оскільки вона визначається основними кліматичними умовами, які змінюються від екватора до полюсів і є загальною закономірністю для всієї планети.
Природна секторність є «винятком з правил», оскільки вона залежить від місцевих умов, таких як рельєф і вплив океанів, і спостерігається лише в певних регіонах.