· Ілля Добрий · ГДЗ · 7 хв. читати

§2. Дослідження території України

1. В який спосіб у минулому збирали географічну інформацію?

У минулому географічну інформацію збирали під час подорожей, спостережень, експедицій, а також на основі розповідей місцевих жителів. Відомості фіксували у вигляді письмових описів, карт, заміток і звітів. Наприклад, Геродот у V ст. до н.е. описував природу й річки українських земель, спираючись на власні спостереження і почуті розповіді. У середньовіччі географічні знання містилися у літописах, а в XVII ст. французький інженер Гійом де Боплан створив перші детальні карти України, мандруючи територією і збираючи інформацію безпосередньо на місці.

2. Які літератури та історичні джерела містять географічні дані про українські землі, вам відомі?

  • Твори давньогрецьких, давньоримських і арабських авторів (наприклад, Геродот «Скіфія» - перші письмові згадки про природу та річки України).
  • Літописи Київської Русі XI–XII ст. («Повість минулих літ», Київський літопис, Галицько-Волинський літопис) - містять описи річок, озер, лісів, рельєфу, клімату, історії заселення.
  • Праці Гійома де Боплана XVII ст. («Опис України», Генеральна карта України) - детальні карти та описи природи, побуту, міст, річок.
  • Наукові праці Степана Рудницького XX ст. («Коротка географія України», «Україна: країна і народ») - комплексні дослідження території, природи, населення України.

Завдання 1

1. Дослідіть карту світу за Геродотом. З’ясуйте, які частини світу, моря та океани на ній позначені. Які річки, що перетинають територію сучасної України, можна легко на ній упізнати?

На карті світу за Геродотом зображено відомий на той час світ: Європу, Азію та частково Африку. Виділені Середземне море, Чорне море (Понт Евксинський), Каспійське море. Океани позначені уздовж меж карти, але їх уявлення було дуже умовним.

Серед річок, що перетинають територію сучасної України, легко впізнати:

  • Істр (Істріс) - це Дунай
  • Борисфен - це Дніпро
  • Танаїс - це Дон

2. За додатковими джерелами підготуйте детальнішу інформацію про опис Геродотом сучасних територій України.

Геродот у своїй праці «Скіфія» залишив перші письмові згадки про природу та населення території сучасної України. Він описав:

  • Природу Північного Причорномор’я, клімат як холодний, поверхню - рівнинну.
  • Основні річки: Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг, описуючи їхню важливість для життя місцевих народів.
  • Життя і побут скіфів - кочового народу, що мешкав від Дунаю до Кавказу.
  • Описував шлюби скіфів із амазонками, переказував міфи про походження скіфів від Геракла.
  • Звертав увагу на багатство риби у Дніпрі, чистоту води, а також на значення річок для торгівлі та пересування.

Праця Геродота стала першим комплексним описом природи, населення та річкової мережі українських земель, що збереглася до наших днів.

Завдання 2

Відшукайте інформацію та підготуйте презентацію про найбільш відомі картографічні твори Гійома де Боплана. завдяки яким українські землі стали вперше відомими в Європі: а) «Генеральну карту України» (1639 р.. 1648 р.. 1660 р.); б) «Спеціальний і докладний план України разом з належними до неї воєводствами, округами та провінціями» (1650 р.); в) Карти Дніпра (1662 р.).

“Генеральна карта України”

Перший варіант цієї карти створено в 1639 році як рукописну версію розміром 44,5x62,5 см у масштабі 1:1 500 000. На ній позначено 275 назв населених пунктів, 80 назв річок, 4 острови, 13 річкових порогів, 4 лісові масиви, 2 моря. Оригінал зберігається у Військовому архіві в Стокгольмі. Перше видання карти 1648 року було виконане як гравюра. Друге видання 1660 року доповнене зображенням Кримського півострова. Ця карта стала першим докладним зображенням українських земель для європейців.

“Спеціальний і докладний план України разом з належними до неї воєводствами, округами та провінціями”

Видано в 1650 році в Данцігу. Складається з 8 аркушів загальним розміром 83x216 см у масштабі 1:150 000. Це одна з перших середньомасштабних карт великої території в Європі. Карта демонструє детальне знання території України, яке Боплан здобув за майже 20 років подорожей українськими землями, вибираючи місця для зведення фортець і вивчаючи топографію.

Карта Дніпра

Створена в 1662 році. Це перша в історії карта Дніпра. Входить до 23 оригінальних карт Боплана, присвячених Україні, які зберігаються в 16 бібліотеках 14 міст восьми держав Європи. Протягом XVII - першої половини XVIII століття карти Боплана широко використовували в європейській картографії для відображення українських земель.

Завдання 3

1. Підготуйте інформацію про книгу Гійома де Боплана «Опис України». Поясніть, у чому полягає цінність для тогочасної науки.

Книга Гійома де Боплана «Опис України» (лат. “Description d’Ukranie”) була написана 1650 року. У ній Боплан детально описав географію, природу, клімат, річки, міста, села, побут і звичаї населення українських земель XVII століття. Він розповів про господарство, торгівлю, вірування, традиції, військову справу та політичний устрій. Опис містить багато унікальних відомостей про життя козаків, українських міст і сіл, природу Дніпра, лісів, степів.

Цінність цієї книги для науки того часу полягає в тому, що це був перший системний, докладний і об’єктивний опис України, написаний європейцем на основі власних спостережень. Боплан зібрав і впорядкував унікальні географічні, етнографічні та історичні дані, які стали основою для подальших досліджень України в Європі. Його праця була перекладена багатьма мовами, що зробило українські землі відомими у світі.

2. Кажуть, що Христофор Колумб відкрив європейцям Америку, а Гійом де Боплан Україну. Як ви можете пояснити цей вислів?

Цей вислів означає, що завдяки працям і картам Боплана Європа вперше отримала повну і достовірну інформацію про українські землі, їхню природу, населення, господарство, культуру. Як Колумб відкрив новий континент для європейців, так і Боплан “відкрив” Україну - зробив її відомою, зрозумілою та цікавою для європейської науки й суспільства.

Завдання 4

Зберіть інформацію про наукову діяльність Степана Рудницького та презентуйте ЇЇ своїм однокласникам. Поясніть, чому видатного ученого називають пророком з тавром «ворог народу».

Степан Рудницький (1877-1937) - видатний український учений, засновник української політичної, економічної, демографічної та військової географії. Працював учителем у гімназіях Тернополя і Львова, викладав у вищих навчальних закладах Львова, Харкова, Праги та Відня.

У 1927 році заснував Український науково-дослідний інститут географії і картографії у Харкові. Написав понад 150 наукових праць, найважливіші з яких: “Коротка географія України”, “Україна: країна і народ”, “Україна - наш рідний край”.

Головні досягнення Рудницького:

  • Першим у радянській Україні розробляв географічні карти українською мовою
  • Створив настінні карти України і півкуль
  • Вперше представив Україну в картографічних працях як цілісну просторову одиницю
  • Досліджував проблеми України, її національні, політичні, економічні й територіальні інтереси
  • Написав кілька шкільних підручників з географії українською мовою

Поясніть, чому видатного ученого називають пророком з тавром «ворог народу».

Рудницького називають пророком, бо він передбачив майбутнє України як незалежної держави й наукою доводив її право на самостійність. У своїх працях він обґрунтовував ідею української держави в її етнографічних межах, яка має формуватися у зв’язках з іншими державами й народами.

Тавро “ворог народу” вчений отримав від радянської влади, яка засудила його до розстрілу в 1937 році за погляди про самостійність України. Радянській владі не подобалося, що Рудницький розглядав націоналізм як чинник національного мислення та відстоював право українського народу на самоідентифікацію.

Лише 1965 року його було реабілітовано, а в 1990 році - посмертно поновлено в Академії наук України.

ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

1. Назвіть імена видатних дослідників території України з різних історичних епох.

  • Геродот (V ст. до н.е.)
  • Гійом де Боплан (XVII ст.)
  • Степан Рудницький (кінець XIX – початок XX ст.)

2. Які найвідоміші наукові праці минулих століть, пов’язані з дослідженням території України, дійшли до наших днів? У чому полягає їхня наукова цінність?

  • «Скіфія» Геродота - перший письмовий опис природи, річок, народів українських земель, важливе джерело для вивчення давньої історії та географії.
  • Літописи Київської Русі («Повість минулих літ», Київський, Галицько-Волинський літописи) - містять описи рельєфу, річок, клімату, заселення території.
  • Карти та «Опис України» Гійома де Боплана - перші детальні карти та комплексний опис природи, міст, побуту, етнографії України, зробили українські землі відомими в Європі.
  • Праці Степана Рудницького («Коротка географія України», «Україна: країна і народ») - наукове обґрунтування територіальної цілісності та особливостей України, важливі для формування національної ідентичності.

Їхня цінність у тому, що вони стали основою для подальших досліджень, зберегли унікальні відомості про природу, населення, культуру та просторову організацію українських земель.

3. Поясніть, чому діяльність Гійома де Боплана щодо українських земель порівнюють з відкриттями нових земель Христофором Колумбом.

Боплан вперше детально описав і картографував територію України, зробив її відомою для європейців так само, як Колумб відкрив Америку для Європи. Його карти й описи стали «відкриттям» України для світу, закріпили її назву та межі на європейських мапах.

4. У яких напрямах географічної науки прославився Степан Рудницький? Поясніть роль ученого у становленні української державності.

Рудницький був засновником української політичної, економічної, демографічної, військової географії, антропогеографії. Він першим почав створювати географічні карти українською мовою, розглядав Україну як цілісну просторову одиницю, обґрунтовував її державність у межах етнічних територій. Його наукові ідеї сприяли формуванню національної ідентичності та розвитку української державності.

5. Поясніть, які характерні особливості сучасних географічних досліджень у порівнянні з минулими століттями.

Сучасні дослідження проводяться у спеціалізованих інститутах і університетах із використанням новітніх технологій, комп’ютерного моделювання, ГІС, супутникових даних. Вивчаються зміни природи під впливом людини, ландшафти, економіка, проблеми населення, прогнозуються природні процеси, створюються нові карти й атласи. Значна увага приділяється охороні природи та глобальним змінам.

6. Обґрунтуйте важливість знань з географії в розв’язанні актуальних проблем розвитку України.

Географічні знання допомагають раціонально використовувати природні ресурси, вирішувати екологічні проблеми, планувати розвиток територій, забезпечувати продовольчу, енергетичну та економічну безпеку, зберігати природну спадщину та підвищувати якість життя населення.

Коментарі

Залишити відповідь:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься

Назад