· Ілля Добрий · ГДЗ · 4 хв. читати
Методи дослідження організму людини
🔍🧪 БІОЛОГІЧНИЙ ДЕТЕКТИВ
Уяви себе на місці вчених XVII століття і спробуй дати відповідь на це запитання, використовуючи наявні на той час технології: як кров з артерій потрапляє у вени?
Як учений XVII століття, я б припустив, що між артеріями й венами існують дуже тонкі, невидимі неозброєним оком судини, через які кров переходить з артерій у вени. Я не можу побачити ці судини без спеціальних приладів, але логічно, що має бути якийсь зв’язок, бо кров рухається по колу: від серця артеріями, а потім якимось чином повертається венами назад до серця. Можливо, ці судини настільки малі, що їх можна побачити тільки за допомогою мікроскопа, як це згодом зробив Марчелло Мальпігі у 1661 році. Використовуючи мікроскоп для спостереження капілярів у легенях жаби він виявив, що артерії й вени поєднуються через мережу надзвичайно тонких судин, які отримали назву капілярів. Це відкриття доповнило теорію Гарвея, довівши механізм замкненого кровообігу.
🧠 ТРЕНУЙСЯ ДУМАТИ
1. Арістотель стверджував, що вся кров збирається у венах, а артерії заповнені повітрям. Поміркуй, які факти сприяли формуванню такої думки у стародавнього мислителя.
Арістотель міг так думати, бо в його часи не було мікроскопів і сучасних методів дослідження. Під час розтину тіла після смерті у венах часто знаходили кров, а артерії були порожніми, бо кров з них витікала або згорталась швидше. Через це здавалося, що артерії заповнені повітрям, а не кров’ю. Для грецьких філософів, включаючи Арістотеля, дихання було тісно пов’язане з життям. Вони вважали, що вдихання повітря слугувало для “охолодження” серця та підтримки життєвого вогню. Логічно припустити, що має існувати система для розподілу цього життєдайного повітря по тілу – роль, яку вони приписували артеріям.
2. Чому стан печінки зазвичай досліджують із допомогою ультразвуку, а для обстеження слизової оболонки шлунка проводять ендоскопію (мал. 2.1)?
Стан печінки досліджують ультразвуком, бо цей метод дозволяє безболісно й безпечно побачити розміри, форму й структуру органу, який розташований усередині тіла. Для обстеження слизової оболонки шлунка потрібна ендоскопія, бо лише ендоскоп (камера на гнучкій трубці) дає змогу детально розглянути внутрішню поверхню шлунка і виявити зміни, які не видно на УЗД.
❓ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Поміркуй, що мав на увазі Плутарх. Чи є таке твердження актуальним сьогодні?
Плутарх мав на увазі, що для здоров’я потрібно діяти, а не бути пасивним: як не можна покращити голос мовчанням, так і здоров’я не збережеш без активності. Це твердження актуальне й сьогодні, бо для підтримки здоров’я важливі рух, правильне харчування. Лінь і гіподинамія, навпаки, збільшують ризик серцево-судинних захворювань, ожиріння та діабету.
2. Поясни, чому ультразвукове зображення є важливим для дослідження росту та розвитку плода під час вагітності, а рентгенографія - ні.
Ультразвук безпечний для плода, дозволяє бачити його розвиток і стан органів. Рентгенографія використовує іонізуюче випромінювання, яке може бути шкідливим для майбутньої дитини.
3. На гістологічних зрізах визнач (у мм) розміри еритроцитів і моноцита (мал. 2.3).
Еритроцит має розмір приблизно 7–8 мкм (0,007–0,008 мм), моноцит - 15–20 мкм (0,015–0,02 мм).
4. Опиши симптоми під час хвороби.
Під час хвороби я відчував слабкість, підвищену температуру, біль у горлі, нежить, кашель і головний біль. Також був поганий апетит і швидка втомлюваність.
5. Чому лікарі часто використовують результати лабораторного дослідження крові?
Лабораторний аналіз крові дає багато інформації про стан організму:
- Кількість лейкоцитів вказує на інфекцію або запалення.
- Рівень гемоглобіну допомагає діагностувати анемію.
- Рівень глюкози при підозрі на діабет.
6. Доведи, що кожній людині необхідно володіти знаннями про будову і функціонування організму людини (метод PRES).
Позиція: Кожному потрібно знати, як працює організм.
Обґрунтування: Це допомагає розпізнати симптоми хвороб і правильно діяти.
Приклад: Якщо людина знає ознаки грипу, вона швидше звернеться до лікаря й не займатиметься самолікуванням.
Висновок: Знання про організм допомагають зберегти здоров’я і вчасно отримати допомогу.
🧩 СКЛАДАЮ РЕФЛЕКСИВНУ МОЗАЇКУ
1. Назви три факти, які ти дізнався/дізналася після опанування параграфа.
- Для діагностики організму використовують різні методи: лабораторне дослідження крові, УЗД, рентгенографію, ендоскопію.
- Лабораторний аналіз крові допомагає виявити багато хвороб і контролювати стан організму.
- Знання про будову і функції організму важливі для кожної людини, щоб вчасно звертатися до лікаря і не займатися самолікуванням.
2. Закінчи одне з речень:
Я став більш обізнаним щодо того, як саме сучасні методи дослідження допомагають лікарям ставити діагноз і контролювати лікування.
3. З якими перешкодами ти зіткнувся/зіткнулася під час опанування параграфа? Як ти подолав/подолала труднощі?
Було складно запам’ятати різницю між методами дослідження (наприклад, коли використовують УЗД, а коли ендоскопію), але я подолав це, уважно перечитавши таблицю з підручника.
4. Де і як ти зможеш використати знання і набутий досвід?
Я зможу використати ці знання, щоб краще розуміти, які обстеження призначає лікар, і правильно пояснювати свої симптоми під час консультації.
Коментарі
Залишити відповідь:
Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься