· Ілля Добрий · ГДЗ · 4 хв. читати

11. Залози ендокринної системи та їх гормони - Задорожний

🔍🧪 БІОЛОГІЧНИЙ ДЕТЕКТИВ

Уяви ситуацію. Людина захопилася і не помічає, як плитка молочного шоколаду зникає шматочок за шматочком… Що відбувається в цей час із рівнем глюкози в її крові? Намалюй графік.

Коли людина їсть шоколад, рівень глюкози в її крові спочатку різко підвищується, оскільки цукор з їжі потрапляє у кров. У відповідь на це підшлункова залоза виділяє гормон інсулін. Цей гормон допомагає клітинам печінки та м’язів поглинати глюкозу з крові, через що її рівень поступово знижується до норми.

Що відбувається в цей час із рівнем глюкози в її крові? Графік

🧠 ТРЕНУЙСЯ ДУМАТИ

1. Надниркові залози є залозами ендокринної системи і складаються з двох частин (кіркової та мозкової), які під час розвитку організму утворюються з різних структур зародка. Чи буде порушена робота мозкової частини у випадку ушкодження кіркової частини?

Робота мозкової частини надниркових залоз не буде безпосередньо порушена у випадку ушкодження кіркової частини, тому що ці частини мають різне походження, будову і виробляють різні гормони незалежно одна від одної. Кіркова частина синтезує кортикостероїди (кортизол, альдостерон), а мозкова — адреналін і норадреналін. Проте, у випадку значного ушкодження кори можуть виникати загальні порушення в організмі, які опосередковано можуть впливати й на роботу мозкової частини, але прямої залежності між їхньою роботою немає.

2. У мозку людини є залоза, зовні схожа на соснову шишку. Відповідно її називають шишкоподібною залозою, або епіфізом. В людини її основною функцією є вироблення гормону мелатоніну, який відіграє важливу роль у регуляції режиму сну. Простеж роль епіфізу у інших хребетних тварин, і поясни, чому його часто називають «третім оком».

У інших хребетних тварин епіфіз також відповідає за вироблення мелатоніну, який регулює біоритми, зокрема, добові та сезонні ритми активності. У деяких рептилій і амфібій епіфіз розташований близько до поверхні голови й має світлочутливі клітини. Тому він може реагувати на світло напряму, допомагаючи тваринам орієнтуватися у часі доби. Через цю здатність до сприйняття світла епіфіз у таких тварин називають «третім оком».

❓ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Яку залозу називають біологічним годинником? Який гормон вона виділяє? Зобрази графічно добову динаміку рівня цього гормону.

Біологічним годинником називають епіфіз (шишкоподібну залозу). Вона виділяє гормон мелатонін.

2. Які функції виконує щитоподібна залоза?

  • Виділяє гормони тироксин і трийодтиронін, які прискорюють обмін речовин, впливають на ріст і розвиток організму.
  • Виробляє кальцитонін, що знижує рівень кальцію в крові та сприяє відкладанню кальцію в кістках.

3. Наведи приклади гормонів, що мають протилежну дію. Які показники в організмі вони регулюють?

  • Кальцитонін (щитоподібна залоза) знижує рівень кальцію в крові, а паратгормон (паращитоподібна залоза) підвищує його (вивільняючи його з кісток).
  • Інсулін (підшлункова залоза) знижує рівень глюкози в крові, а глюкагон підвищує.

4. Установлено, що тестостерон синтезується як в організмі чоловіків, так і жінок. Навіщо цей гормон потрібний у жіночому організмі?

Тестостерон у жінок потрібний для формування м’язової маси, підтримки кісткової тканини, регуляції лібідо, нормальної роботи яєчників і загального гормонального балансу.

5. Порівняй механізм дії інсуліну і глюкагону. За яких умов вони секретуються?

ГормонМеханізм діїКоли секретується
ІнсулінСприяє поглинанню глюкози клітинами, знижує рівень глюкози в кровіПри підвищенні рівня глюкози в крові (після їжі)
ГлюкагонСтимулює розщеплення глікогену в печінці та м’язах до глюкози, яка надходить у кров, підвищуючи її рівеньПри зниженні рівня глюкози в крові (голодування, фізичне навантаження)

6. Визнач, які гормони регулюють обмін мінеральних речовин і води (скористайся таблицею у параграфі).

  • Кальцитонін (щитоподібна залоза) — знижує рівень кальцію в крові.
  • Паратгормон (паращитоподібна залоза) — підвищує рівень кальцію в крові.
  • Альдостерон (кора надниркових залоз) — регулює обмін натрію й води, затримує натрій у нирках.
  • Вазопресин — регулює обмін води, посилюючи її зворотне всмоктування нирками.

🧩 СКЛАДАЮ РЕФЛЕКСИВНУ МОЗАЇКУ

1. Назви три факти, які ти дізнався/дізналася після опанування параграфа.

  • Епіфіз виробляє гормон мелатонін, який регулює режим сну і його рівень зростає вночі, а вдень знижується.
  • Щитоподібна залоза виробляє тироксин і трийодтиронін, які прискорюють обмін речовин, а також кальцитонін, що знижує рівень кальцію в крові.
  • Інсулін і глюкагон — це гормони підшлункової залози, які мають протилежну дію на рівень глюкози: інсулін знижує, а глюкагон підвищує його.

2. Закінчи одне з речень:

Я став більш обізнаним щодо того, як різні гормони впливають на обмін речовин і чому важливою є їхня взаємодія.

3. З якими перешкодами ти зіткнувся/зіткнулася під час опанування параграфа? Як ти подолав/подолала труднощі?

Було складно запам’ятати, які саме гормони виділяє кожна залоза, але я подолав це, зробивши коротку таблицю для повторення.

4. Де і як ти зможеш використати знання і набутий досвід?

Знання про ендокринну систему допоможуть зрозуміти, чому виникають певні симптоми при порушенні роботи залоз, і як правильно реагувати на зміни у своєму здоров’ї.

Поширити:

Оцініть матеріал

Натисніть на зірку для оцінки:

Коментарі

Залишити відповідь:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься

Назад