· Ілля Добрий · ГДЗ · 2 хв. читати

21. Метан

Вправа 21.1 Схарактеризуйте фізичні властивості метану, заповнивши таблицю

ХарактеристикаОпис
Хімічна формулаCH4CH_4
Відносна молекулярна масаMr(CH4)=16M_r(CH_4)=16
Колір, запахБезбарвний, без запаху
Агрегатний стан за звичайних умовГазоподібний
Температура кипіння161,6C-161,6^\circ C
Температура плавлення182,5C-182,5^\circ C
Розчинність у водіМалорозчинний
Густина0,662 г/л0,662 \text{ г/л}
Токсичність і вогненебезпечністьНетоксичний (але за високого вмісту виявляє слабкий наркотичний ефект), вибухонебезпечний

Вправа 21.2

Хімічні рівнянняУмови перебігу
CH4+2O2=CO2+2H2OCH_4 + 2O_2 = CO_2 + 2H_2OПовне окиснення (за достатньої кількості кисню)
2CH4+3O2=2CO+4H2O2CH_4 + 3O_2 = 2CO + 4H_2OНеповне окиснення (за нестачі кисню, утворення чадного газу)
CH4+O2=C+2H2OCH_4 + O_2 = C + 2H_2OНеповне окиснення (отримання сажі)

Вправа 21.3 Порівняйте фізичні властивості метану, вуглекислого газу та кисню.

ВластивістьМетан (CH4CH_4)Вуглекислий газ (CO2CO_2)Кисень (O2O_2)
Густина0,662 г/л1,977 г/л1,43 г/л
Розчинність у воді0,03 мл/л880 мл/л7 мл/л

Який із цих газів має найменшу густину?

Метан.

Найменшу / найбільшу розчинність у воді?

Метан / вуглекислий газ.

Вправа 21.4 Обчисліть масову частку метану у водному розчині за 0°С. Порівняйте з масовою часткою вуглекислого газу та кисню у водному розчині за умови максимального їх розчинення.

Дано:

m(CH4)=0,04 гm(CH_4) = 0,04 \text{ г}
m(CO2)=3,5 гm(CO_2) = 3,5 \text{ г}
m(O2)=0,07 гm(O_2) = 0,07 \text{ г}
m(H2O)=1000 гm(H_2O) = 1000 \text{ г}

Знайти:

w(CH4)?w(CH_4) - ?
w(CO2)?w(CO_2) - ?
w(O2)?w(O_2) - ?

Розв’язання:

Знайдемо масу кожного розчину, додавши масу речовини до маси води:

m(р-ну CH4)=1000 г+0,04 г=1000,04 гm(\text{р-ну } CH_4) = 1000 \text{ г} + 0,04 \text{ г} = 1000,04 \text{ г}
m(р-ну CO2)=1000 г+3,5 г=1003,5 гm(\text{р-ну } CO_2) = 1000 \text{ г} + 3,5 \text{ г} = 1003,5 \text{ г}
m(р-ну O2)=1000 г+0,07 г=1000,7 гm(\text{р-ну } O_2) = 1000 \text{ г} + 0,07 \text{ г} = 1000,7 \text{ г}

Обчислюємо масові частки:

w(CH4)=0,04 г1000,04 г100%=0,004%w(CH_4) = \dfrac{0,04 \text{ г}}{1000,04 \text{ г}} \cdot 100\% = 0,004\%
w(CO2)=3,5 г1003,5 г100%=0,349%w(CO_2) = \dfrac{3,5 \text{ г}}{1003,5 \text{ г}} \cdot 100\% = 0,349\%
w(O2)=0,07 г1000,07 г100%=0,007%w(O_2) = \dfrac{0,07 \text{ г}}{1000,07 \text{ г}} \cdot 100\% = 0,007\%

Відповідь: У порядку спадання масової частки: вуглекислий газ, кисень, метан.

Вправа 21.5 За температури 0°С розчинність метану у воді становить 0,04 г на 1 кг води. Обчисліть об’єм метану, який можна виділити з розчину з максимальним умістом метану за такої температури масою 1000 кг.

Дано:

m(CH4)=0,04 г на 1 кг H2Om(CH_4) = 0,04 \text{ г на 1 кг } H_2O
ρ(CH4)=0,662 кг/м3\rho(CH_4) = 0,662 \text{ кг/м}^3
m(розчину)=1000 кгm(\text{розчину}) = 1000 \text{ кг}

Знайти:

V(CH4)?V(CH_4) - ?

Розв’язання:

Враховуючи малу концентрацію, приймаємо масу води за 1000 кг.

m(CH4)=0,04 г1000=40 г=0,04 кгm(CH_4) = 0,04 \text{ г} \cdot 1000 = 40 \text{ г} = 0,04 \text{ кг}

Обчислюємо об’єм через густину:

V(CH4)=m(CH4)ρ(CH4)=0,04 кг0,662 кг/м3=0,06042 м3=60,42 лV(CH_4) = \dfrac{m(CH_4)}{\rho(CH_4)} = \dfrac{0,04 \text{ кг}}{0,662 \text{ кг/м}^3} = 0,06042 \text{ м}^3 = 60,42 \text{ л}

Відповідь: 60,42 л.

Вправа 21.6 Обчисліть мінімальний об’єм метану (н.у.), виток якого з побутової газової печі зробить повітря на кухні вибухонебезпечним. Прийміть, що площа кухні становить 10 м², висота стелі — 2,5 м, інші дані знайдіть у тексті параграфа.

Дано:

S=10 м2S = 10 \text{ м}^2
h=2,5 мh = 2,5 \text{ м}
φ(CH4)=4,4% (вибухонебезпечна межа)\varphi(CH_4) = 4,4\% \text{ (вибухонебезпечна межа)}

Знайти:

V(CH4)?V(CH_4) - ?

Розв’язання:

Обчислимо об’єм повітря на кухні:

V(повітря)=Sh=10 м22,5 м=25 м3V(\text{повітря}) = S \cdot h = 10 \text{ м}^2 \cdot 2,5 \text{ м} = 25 \text{ м}^3

Обчислимо об’єм метану, що складає 4,4% від об’єму приміщення:

V(CH4)=V(повітря)φ(CH4)100%=25 м34,4%100%=1,1 м3V(CH_4) = \dfrac{V(\text{повітря}) \cdot \varphi(CH_4)}{100\%} = \dfrac{25 \text{ м}^3 \cdot 4,4\%}{100\%} = 1,1 \text{ м}^3

Відповідь: Мінімальний об’єм метану становить 1,1 м³.

Вправа 21.7 2015 року споживання природного газу в Україні становило близько 34 млрд м³ на рік. Знайдіть у тексті параграфа необхідну інформацію та обчисліть, на скільки років Україні вистачить власних розвіданих запасів природного газу за умови споживання на такому самому рівні.

Відомо, що запаси метану в Україні становлять 1500 млрд м³.

1500 млрд м334 млрд м3=44,144 роки\dfrac{1500 \text{ млрд м}^3}{34 \text{ млрд м}^3} = 44,1 \approx 44 \text{ роки}

Відповідь: На 44 роки.

Вправа 21.8 Обчисліть об’єм метану, який можна одержати гідролізом алюміній карбіду масою 360 г.

Дано:

m(Al4C3)=360 гm(Al_4C_3) = 360 \text{ г}

Знайти:

V(CH4)?V(CH_4) - ?

Розв’язання:

Обчислимо молярну масу алюміній карбіду:

M(Al4C3)=427+312=108+36=144 г/мольM(Al_4C_3) = 4 \cdot 27 + 3 \cdot 12 = 108 + 36 = 144 \text{ г/моль}

Знайдемо кількість речовини алюміній карбіду:

n(Al4C3)=m(Al4C3)M(Al4C3)=360 г144 г/моль=2,5 мольn(Al_4C_3) = \dfrac{m(Al_4C_3)}{M(Al_4C_3)} = \dfrac{360 \text{ г}}{144 \text{ г/моль}} = 2,5 \text{ моль}

Запишемо рівняння реакції гідролізу:

Al4C3+12H2O=4Al(OH)3+3CH4Al_4C_3 + 12H_2O = 4Al(OH)_3 + 3CH_4

За рівнянням співвідношення кількості речовини n(Al4C3)n(Al_4C_3) до n(CH4)n(CH_4) становить 1:3, тому:

n(CH4)=n(Al4C3)3=2,5 моль3=7,5 мольn(CH_4) = n(Al_4C_3) \cdot 3 = 2,5 \text{ моль} \cdot 3 = 7,5 \text{ моль}

Обчислимо об’єм метану (н.у.):

V(CH4)=n(CH4)Vm=7,5 моль22,4 л/моль=168 лV(CH_4) = n(CH_4) \cdot V_m = 7,5 \text{ моль} \cdot 22,4 \text{ л/моль} = 168 \text{ л}

Відповідь: 168 л.

Оцініть матеріал

Натисніть на зірку для оцінки:

Коментарі

Залишити відповідь:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься

Назад