· Довідник · 2 хв. читати

Види озер за походженням їхніх улоговин

Озера є важливими елементами навколишнього середовища, і визначення їх за походженням улоговин дозволяє зрозуміти різноманітність таких водойм і й їх походження.

Ось основні види озер за походженням улоговин:

Тектонічні озера

Вони утворюються внаслідок подальшого руху земної кори; розвалинами та складаннями. Зазвичай ці озера глибокі та довгі. Прикладами є озеро Байкал у Росії, озеро Танганьїка в Африці.

Вулканічні озера

Такі озера формуються у кратерах згаслих вулканів. Вони зазвичай невеликі за площею, але можуть бути досить глибокими. Вулканічні озера є на Камчатці, й в Ісландії.

Льодовикові озера

Льодовикові озера утворюються в улоговинах, які виникли під дією льодовиків. Вони зустрічаються в районах, де колись були льодовики, наприклад, Велике Солоне та Велике Ведмеже озера.

Залишкові озера

Ці водойми є залишками давніх морських басейнів, які відокремилися внаслідок підняття узбережжя. Прикладами залишкових озер є Каспійське та Аральське моря-озера, Чад.

Карстові озера

Карстові озера формуються у порожнинах, що утворилися після розчинення водою гірських порід. В Україні прикладом карстових озер є Шацькі озера.

Лиманні озера

Лиманні озера знаходяться на узбережжях морів у гирлах давніх річок і утворюються внаслідок відокремлення частини моря піщаними косами. Відомими прикладами є Маракайбо та Сасик.

Загатні озера

Ці водойми виникають внаслідок перегородження долин річок зсувами або обвалами. Озеро Синевир в Українських Карпатах є прикладом загатного озера.

Стариці

Стариці — це ділянки старого русла річки, які залишилися після зміни русла. Вони характерні для рівнинних річкових долин і мають витягнуту форму.

Цікаве та корисне:

Назад